koncerty, reporty, cestování

Vánoční hudba podruhé: TOP 15 nejkrásnějších vánočních alb

Vánoční album? A co takhle 15 na výběr? :-)

Jelikož je 20 písní na celé vánoční období zoufale málo, přináším druhý díl vánočního hudebního speciálu. Tentokrát vám představím vánoční alba natočená slavnými interprety minulosti i současnosti.

1) Bing Crosby – Merry Christmas

Harry Lillis “Bing” Crosby Jr. známý jednoduše jako Bing Crosby je bezesporu jedním z nejslavnějších amerických zpěváků a měl velký vliv na rozvoj (nejen) americké populární hudby. Proslavil se nejen jako hudebník, ale i jako herec: v roce 1944 získal za svou roli ve filmu Going My Way prestižní cenu Oscar. Za své hudební počiny pak získal jinou prestižní cenu – Grammy.

Natočil spoustu desek, mezi nimiž nechyběla ani vánoční alba, namátkou zmiňme Christmas Music (1940), Christmas Greetings (1949), 12 Songs of Christmas (1964, s Frankem Sinatrou) nebo právě album Merry Christmas (1945). Později vznikly reedice těchto alb, deska Merry Christmas byla v jedné z nových edic přejmenována na White Christmas dle ikonického Crosbyho songu.

2) Frank Sinatra – Christmas Songs by Sinatra

Francis Albert Sinatra známý jako Frank Sinatra byl americkým zpěvákem, hercem a producentem. Bilance jeho šedesátileté hudební kariéry je vskutku úctyhodná: přes 1 400 nahrávek, 31 zlatých desek, 9 platinových, 3 dvakrát platinové desky a jedna dokonce třikrát platinová dle kritérií RIAA (Recording Industry Association Of America).

Jeho filmová kariéra byla úspěšná stejně tak: jako herec má na kontě přes 60 filmů, za roli ve filmu Odtud až na věčnost získal Oscara a Zlatý glóbus. Jako hologram se objevil Vánoční album? A co takhle 15 na výběr? :-) ve filmu Blade Runner 2049 z roku 2017.

Stejně jako Bing Crosby patřil mezi nejvlivnější hudebníky 20. století. Mimochodem, Binga si moc vážil a řekl o něm:

Byl otcem mé kariéry, idolem mého mládí a v době mé dospělosti i mým drahým přítelem.

Jeho vánoční album Christmas Songs by Sinatra bylo vydáno v roce 1948 a zajímavostí je, že úvodní písní byla právě Bingova White Christmas. V roce 2017 pak spatřila světlo světa nová kolekce vánočních písní a koled v jeho podání – Ultimate Christmas obsahující 20 songů.

3) Dean Martin – A Winter Romance

Italoameričan Dino Paul Crocetti známý jako Dean Martin rovněž patří mezi nejznámější umělce minulého století, vrchol jeho kariéry připadal na 50. a 60. léta. Se zmíněnými zpěváky Bingem Crosbym a Frankem Sinatrou Martina pojilo přátelství i profesní vztahy, společně nazpívali například píseň The Oldest Established.

I Martinův kariérní výčet vzbuzuje obdiv: přes 100 alb a 600 písní. A ani u něj nechybí vánoční tvorba. Album A Winter Romance bylo vydáno v roce 1959, nebylo čistě vánoční, spíše obecně zimní, přesto si získalo oblibu právě jako vánoční deska. Album obsahovalo písně jako Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!, Winter Wonderland, Rudolph the Red-Nosed Reindeer nebo – ano, tušíte správně – White Christmas.

O sedm let později, v roce 1966, vyšlo jeho druhé vánoční album – The Dean Martin Christmas Album – a jednalo se o čtvrtou z pěti desek, které Dean Martin ve zmíněném roce vydal.

4) Ella Fitzgerald – Ella Wishes You a Swinging Christmas

Ella Fitzgerald byla americká jazzová zpěvačka, která za svoji kariéru nazpívala stovky oblíbených hitů. Je držitelkou 13 cen Grammy (a další Grammy za celoživotní přínos) a na kontě má přes 40 alb. Spolupracovala například s Louisem Armstrongem, Frankem Sinatrou nebo Bennym Goodmanem.

Album Ella Wishes You a Swinging Christmas se datuje rokem 1960 a obsahuje 12 (v rozšířené verzi 18) písní. Překvapím ještě někoho, když řeknu, že i Ella nazpívala vlastní verzi White Christmas? :-)

Zatímco první vánoční album bylo sekulární, druhé (a poslední) Ellino vánoční album obsahovalo křesťanské písně a koledy. Ella Fitzgerald’s Christmas vyšlo v roce 1967 a obsahovalo 13 songů.

5) Elvis Presley – Elvis’ Christmas Album

Elvis Presley – král rock ‘n’ rollu – byl americkým zpěvákem a hercem, stal se nejvýznamnější postavou zmíněného žánru a překonal řadu rekordů prodeje desek a návštěvnosti koncertů. Počet jeho nahrávek též jde do závratných čísel – 665 nebo 711 dle různých zdrojů.

Elvis’ Christmas Album bylo jeho třetí celkově a první vánoční album. Bylo vydáno v roce 1957 a obsahovalo 12 písní – šest populárních vánočních songů (a ani Elvis se neobešel bez White Christmas), dvě tradiční vánoční koledy a čtyři gospelové písně.

Podruhé se Elvis vrátil k vánočnímu tématu až po 14 letech, v roce 1971. Album Elvis Sings The Wonderful World of Christmas bylo jeho patnáctou deskou, obsahovalo rovněž 12 písní.

6) José Feliciano – Feliz Navidad

Portoričan José Monserrate Feliciano García známý jednoduše jako José Feliciano je uznávaným hudebníkem, zpěvákem a skladatelem. Je od narození slepý. Napsal a nazpíval spoustu mezinárodních hitů včetně Feliz Navidad, úvodní písně stejnojmenného vánočního alba.

Feliz Navidad odkazuje na tradiční španělské vánoční přání – Feliz Navidad, próspero año y felicidad ([přeji] Veselé Vánoce, šťastný nový rok a štěstí). Album bylo původně vydáno pod eponymním názvem José Feliciano v roce 1970. V roce 2001 společnost BMG Heritage vydala reedici alba, nyní s názvem Feliz Navidad, která obsahovala všech 12 songů z původní desky a tři další písně, které v Josého podání nikdy dřív vydány nebyly (Las Posadas, Santa Claus Is Coming To Town, O Come All Ye Faithful).

7) Blackmore’s Night – Winter Carols

Kapelu Blackmore’s Night v roce 1997 založili Ritchie Blackmore (Deep Purple, Rainbow) a jeho tehdejší snoubenka a nynější manželka Candice Night. Diskografie kapely čítá 10 řadových desek, vánoční je šestá deska, z roku 2006, nesoucí název Winter Carols.

Album obsahuje 8 tradičních vánočních písní včetně klasiky We Wish You a Merry Christmas a 4 další písně, z nichž dvě napsal Ritchie osobně (jednu společně s Candice). V roce 2013 byla vydána první reedice, druhá pak v roce 2017, obsahuje 2 CD (rozšířenější playlist na prvním a živé verze a jiné úpravy na druhém).

8) Josh Groban – Noël

Joshua Winslow Groban je americkým zpěvákem, skladatelem, hercem a producentem. Za svou kariéru spolupracoval se spoustou známých umělců, mezi které patří například Andrea Bocelli , Sarah Brightman , Céline Dion Vánoční album? A co takhle 15 na výběr? :-) a další.

Grobanovo vánoční album Noël je jeho čtvrtou deskou, vyšlo v roce 2007 a v roce 2017 se dočkalo nové deluxe edice. Oproti původní verzi deluxe edice obsahuje 6 dalších písní, z toho 4 nové nahrávky. Ještě před vydáním druhé verze album získalo v USA 6násobnou platinu, reedice pak utvořila nový rekord – č. 1 v prodejnosti po dobu 5 týdnů v řadě.

9) Hanson – Finally It’s Christmas

Pamatujete si na devadesátkový hit MMMBop? Napsali a nazpívali ho bratři Isaac, Taylor a Zac Hansonovi, a to už v roce 1997. Ve stejném roce vydali také své první vánoční album Snowed In.

Možná překvapím, když řeknu, že Hanson úspěšně existují dodnes. Prozatím poslední řadová deska String Theory vyšla v roce 2018 a ještě o rok dříve vyšlo také druhé vánoční album Finally It’s Christmas. Obsahuje mix klasických vánočních písní včetně několika coververzí a čtyři původní songy bratrů Hansonových.

10) Céline Dion – These Are Special Times

Kanadskou zpěvačku Céline Dion asi není třeba dlouze představovat. Má na svém kontě řadu hitů včetně nesmrtelné písně My Heart Will Go On z filmu Titanic.

These Are Special Times není její první vánoční deskou. V roce 1981 vyšlo album Céline Dion chante Noël, o dva roky později Chants et contes de Noël, oba ve francouzštině. Až vydaná v roce 1998 deska These Are Special Times byla v angličtině. V USA deska získala 5násobnou platinu, celosvětově se prodalo přes 12 milionů kopií, což ji řadí mezi nejprodávanější vánoční desky vůbec.

11) Robbie Williams – The Christmas Present

Robbie Williams je britský zpěvák, který se proslavil nejdřív jako člen boybandu Take That a pak i jako respektovaný sólový umělec. Nazpíval takové slavné hity, jako jsou Feel, Angels nebo Supreme.

The Christmas Present je jeho dvanáctou sólovou deskou, vyšla v listopadu 2019. Jedná se o dvojalbum. Christmas Past obsahuje vánoční klasiky jako Winter Wonderland nebo Santa Baby i nové songy, zatímco Christmas Future se skládá výhradně ze zbrusu nových písní, které Williams napsal společně s dalšími autory. Na desce se objevuje také několik duetů se slavnými hosty, například s Bryanem Adamsem, Rodem Stewartem nebo Helene Fischer.

12) Mariah Carey – Merry Christmas

Mariah Carey je americkou zpěvačkou, producentkou a herečkou, řadí se mezi nejúspěšnější a nejprodávanější umělce všech dob. Mezi její nejslavnější hity patří písně Without You, When You Believe Vánoční album? A co takhle 15 na výběr? :-) (duet s Whitney Houston) nebo právě vánoční All I Want for Christmas Is You.

Merry Christmas je jejím prvním vánočním albem a čtvrtým albem celkově. Z desky byly vydány tři singly, zmíněný song All I Want for Christmas Is You se stal jedním z nejprodávanějších singlů všech dob a nejprodávanějším vánočním vyzváněním v USA. V roce 2010 vydala další vánoční album Merry Christmas II You a v listopadu 2019 se dočkala reedice její vánoční prvotina – v podobě Deluxe Anniversary Edition.

13) The Piano Guys – Christmas Together

The Piano Guys je oproti výše zmíněným umělcům relativní nováček. Skupinu tvoří Jon Schmidt (klavír), Steven Sharp Nelson (violoncello), Paul Anderson (kamera) a Al van der Beek (produkce). Popularitu získali díky svým osobitým verzím slavných písní – tradičních i popových.

Vánoční album Christmas Together vydali jako svou sedmou desku a slavili s ním nemalý úspěch. Máte-li rádi spíše instrumentální záležitosti, je to album přesně pro vás.

14) Lindsey Stirling – Warmer in the Winter

Také Lindsey Stirling patří mezi novější tváře na hudební scéně, kde je “pouze” od roku 2007, kdy založila svůj YouTube kanál. V roce 2010 se zúčastnila páté řady televizní soutěže America’s Got Talent, kde zaujala kombinací několika hudebních žánrů i hudby s tancem.

Aktuálně má na kontě 6 alb – a to páté je vánoční Warmer in the Winter. Bylo vydáno v říjnu 2017 a obsahuje deset předělávek slavných vánočních písní a tři původní skladby. Deluxe verze z dalšího roku byla rozšířena o pět písní, Target deluxe dokonce o sedm.

15) Michael Bublé – Christmas

Michael Bublé je kanadský zpěvák, skladatel, herec a producent. O kariéře zpěváka snil od svých dvou let, zájem o jazz projevil ve věku pěti let, kdy si jeho rodina pouštěla již zmíněné vánoční album Binga Crosbyho – White Christmas.

Už v roce 1995 vydal své první nezávislé EP s názvem First Dance. Velkou popularitu mu přinesl singl Sway z roku 2003, předělávka písně Luise Demetria, kterou v roce 1954 proslavil Dean Martin.

Album s jednoduchým názvem Vánoce (Christmas) Bublé vydal jako své sedmé album (páté u velkého vydavatelství). Obsahuje mj. song White Christmas (duet s Shaniou Twain), Feliz Navidad (duet s Thalíou), Bublého verzi Jingle Bells nebo All I Want for Christmas Is You.

Právě Bublého album mi vysloveně sedlo a stalo se mým hlavním vánočním soundtrackem. Jeho příjemné, nenucené podání je prostě pro mě teď přesně “ono” :-)

bonus č. 1: Bryan Adams – Christmas Time (EP)

Kanaďan Bryan Adams rovněž patří mezi umělce, které není třeba dlouze představovat. Stačí zmínit, že mezi jeho hity patří Summer of ’69, Please Forgive Me, (Everything I Do) I Do It for You, All for Love (společně s Rodem Stewartem a Stingem) nebo Have You Ever Really Loved A Woman.

Christmas Time je EP vydané v roce 2019, obsahuje pět písní včetně stejnojmenné Christmas Time, což je Adamsův nejúspěšnější vánoční singl. Píseň byla poprvé vydána už v roce 1985, ale až v roce 2019 se dočkala videoklipu .

bonus č. 2: Majestica – A Christmas Carol

Švédská kapela Majestica v čele s Tommym Johanssonem (Sabaton) letos přichází s koncepční vánoční deskou A Christmas Carol. Jestli se vám právě vybavila Dickensova Vánoční koleda, jste na správné adrese, právě toto klasické dílo posloužilo inspirací. Album vyjde 4. prosince 2020.

Můj hloupý sen se konečně splnil. Po mnoho let jsem chtěl vydat vánoční album, protože atmosféra kolem Vánoc je vždy tak klidná a hudba s jasným vánočním tématem je vždy krásná a velmi dobře napsaná. Důvod, proč jsme se rozhodli vytvořit hudební album s příběhem Ebenezera Scroogea, je velmi jednoduchý. Je to prostě skvělý příběh, který se má vyprávět kolem Vánoc, a funguje tak dobře jako muzikál. A pomocí různých zpěváků jsme to uskutečnili a s výsledkem jsme velmi spokojeni.

A jaká vánoční alba máte rádi vy? Bez čeho se neobejde váš vánoční playlist? Podělte se o své tipy ;-)

Pin it!

Kdybyste chtěli přidat tento článek na svou nástěnku v Pinterestu, budu jedině ráda :-)

Vánoční hudba: TOP 15 nejkrásnějších vánočních alb

Související příspěvky

Facebook