koncerty, reporty, cestování

Vánoční hudba poprvé: TOP 20 těch nej vánočních songů

Vánoční písničky poprvé: TOP 20 těch nej vánočních songů

Vánoční písničky poprvé: TOP 20 těch nej vánočních songů

K vánočnímu období neodmyslitelně patří i sváteční hudba. Nejen koledy, ale i popové a rockové vánoční písničky, které již takřka zlidověly a zpříjemňují vánoční období společně s vánočními filmy a cukrovím.

Mám svůj osobní seznam 20 nejoblíbenějších vánočních písniček, a právě o něj se s vámi teď podělím – a přináším i spoustu zajímavých informací o jednotlivých písničkách.

TOP 20 vánočních songů

1) Wham! – Last Christmas

Píseň Last Christmas nazpívaná popovým duem Wham! spatřila světlo světa před více než 35 lety, v roce 1984. Autorem a producentem je George Michael a zajímavostí je, že píseň nejen stvořil a nazpíval, ale při nahrávání také hrál na každý nástroj, který můžete v songu slyšet.

Song se také dočkal mnoha coververzí. Zmiňme například verzi Billie Piper, Hilary Duff, Ashley Tisdale, Crazyho Froga, Gwen Stefani nebo Cascady.

2) Melanie Thornton – Wonderful Dream (Holidays Are Coming)

Jestli jste si právě vybavili reklamu na nejmenovaný nealko nápoj, máte naprostou pravdu, píseň Melanie Thornton v ní skutečně zazněla. Smutným faktem je, že dva dny před oficiálním vydáním singlu Melanie tragicky zemřela při letecké nehodě.

Wonderful Dream (Holidays Are Coming) potkal mnohem hezčí osud – píseň se po právu stala pravým vánočním hitem a každoročně v zimním období zní snad ze všech rádií.

3) Billy Mack (film Láska nebeská) – Christmas Is All Around

Kdo by si nepamatoval stárnoucího rockera Billyho Macka v podání Billa Nighyho z filmové klasiky Láska nebeská? A píseň Christmas Is All Around, stejně jako zmíněný film, si vydobyla pevné místo ve vánočních playlistech.

Originál songu je s námi již přes 50 let. Píseň Love Is All Around, jejíž předělávkou vánoční hit je, byla poprvé vydána v roce 1967 anglickou kapelou The Troggs. Velkou popularitu získala i verze kapely Wet Wet Wet, která vznikla pro film Čtyři svatby a jeden pohřeb.

4) Chris Rea – Driving Home For Christmas

Chris Rea napsal píseň Driving Home For Christmas o dlouhých 10 let dříve, než byla skutečně vydána. A inspirací byl skutečný příběh. Jak Rea vyprávěl v několika interview, v roce 1978 se potřeboval dostat domů do Middlesbrough z londýnského nahrávacího studia Abbey Road Studios. Chrisova smlouva s nahrávací společností zrovna vypršela a firma odmítala zaplatit lístek na vlak, aby se zpěvák se svojí ženou mohli dostat domů.

Cesta autem vycházela levněji, a tak vyrazili na cestu v manželčině Austinu Mini. Uvízli ve velké dopravní zácpě, venku sněžilo, a Rea při pohledu na ostatní řidiče prohlásil, že “všichni vypadali tak sklíčeně. Z legrace jsem začal zpívat: We’re driving home for Christmas… A pak, kdykoliv pouliční lampy osvětlily vnitřek auta, jsem začal psát text.”

Rea označuje tento song za “automobilovou verzi vánoční koledy”, která nakonec byla vydána v roce 1988. V roce 2009 se píseň dočkala nového videa, ve kterém lze vidět spoustu brtiských celebrit, a ono video bylo vydáno na podporu charitativní organizace Shelter pomáhající lidem bez domova.

https://www.youtube.com/watch?v=czhZbqpyBm8

5) Dean Martin – Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!

Píseň Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow! (známá také pod kratším názvem Let It Snow) patří mezi nejstarší vánoční písně na tomto seznamu. Byla napsána už v roce 1945 a jako první ji nazpíval Vaughn Monroe.

Mezi další slavné zpěváky, kteří ji tak či onak interpretovali též, patří Frank Sinatra, Bing Crosby, Ella Fitgerald nebo Dean Martin (právě jeho verzi mám na seznamu). Z těch dnešních pak lze zmínit Michaela Bublého, Robbieho Williamse, skupinu Pentatonix nebo houslistku Lindsey Stirling.

6) José Feliciano – Feliz Navidad

Písničku Feliz Navidad v roce 1970 napsal Portoričan José Feliciano. Vychází z tradičního španělského vánočního přání: Feliz Navidad, próspero año y felicidad ([přeji] Veselé Vánoce, šťastný nový rok a štěstí).

I tato písně se stala vánoční klasikou a dočkala se spousty předělávek, například od Boney M., Céline Dion, již zmíněného Michaela Bublého, Gwen Stefani a spousty dalších. Dle Americké společnosti skladatelů, autorů a vydavatelů (ASCAP – American Society of Composers, Authors and Publishers) patří mezi 25 nejhranějších a nejnahrávanějších vánočních písní vůbec.

7) Hanson – Rockin’ Around the Christmas Tree

Píseň Rockin’ Around the Christmas Tree původně napsal Johnny Marks (autor dalších vánočních hitů včetně Rudolph, the Red-Nosed Reindeer nebo A Holly Jolly Christmas) a nazpívala Brenda Lee, a to už v roce 1958.

Asi nikoho nepřekvapí, že i tento song má hodně verzí od různých interpretů. Zmiňme alespoň LeAnn Rimes, Pentatonix nebo Hanson, jejichž verzi mám právě na seznamu.

8) Mariah Carey – All I Want for Christmas Is You

Mariah Carey song nejen nazpívala, ale společně s Walterem Afanasieffem také napsala. Píseň vydaná v roce 1994 si rychle získala srdce posluchačů a je hodně populární dodnes; 25. prosince 2018 vytvořila rekord na hudební platformě Spotify, kdy za pouhý jeden den bylo zaznamenáno 10,82 mil. poslechů této písně.

K dnešnímu dni dle Wikipedie existuje přes 50 verzí songů od různých umělců. Mezi pravděpodobně nejznámější patří verze herečky a zpěvačky Olivie Olson – Joanny z filmu Láska nebeská, která tento song zpívala na vánočním koncertě na konci filmu.

9) Michael Bublé – It’s Beginning to Look a Lot Like Christmas

Autorem písně je Meredith Willson, který ji napsal v roce 1951. Proslavila se ve stejném roce v podání Perryho Como a The Fontane Sisters společně s Mitchellem Ayresem a jeho orchestrem. Velmi populární byla také verze Binga Crosbyho, ale nazpíval ji i Andrea Bocelli nebo skupina Pentatonix.

Michael Bublé song nahrál pro své album s jednoduchým a výstižným názvem Christmas (Vánoce) a jednalo se o druhý singl z této desky.

10) Band Aid – Do They Know It’s Christmas?

Jedná se o jednu z nejslavnějších charitativních písní všech dob. Bob Geldof a Midge Ure zareagovali na zprávy o hladomoru v Etiopii tím, že napsali zmíněný song, který pak nazpíval projekt Band Aid – superskupina založena Geldofem a zahrnující členy kapel U2, Spandau Ballet, Duran Duran, Status Quo, Ultravox a dalších.

Geldof doufal, že díky prodeji singlu se povede získat 70 000 liber na pomoc Etiopanům, ale skutečnost předčila veškerá očekávání. Song Do They Know It’s Christmas? vydělal 8 milionů liber v průběhu 12 měsíců následujících po vydání. Mimochodem, kapela Wham! podpořila projekt rovnou dvakrát: zpěvák George Michael byl součástí Band Aid a navíc skupina věnovala na pomoc trpícím hladomorem výtěžek z prodeje zmíněného výše singlu Last Christmas.

V roce 2004 byla natočena nová verze v podání Band Aid 20, superskupiny skládající se vesměs z jiných muzikantů než prvně, tentokrát se jednalo zisk finančních prostředků na pomoc súdánskému regionu Dárfúr postiženému velkým ozbrojeným konfliktem.

V roce 2014 Geldof a Ure vzkřísili projekt ještě jednou. Projekt Band Aid 30 (opět s jinými účastníky) natočil další verzi Do They Know It’s Christmas?, prostředky z prodeje byly věnovány na prevenci šíření epidemie eboly.

11) John Lennon a Yoko Ono – Happy Xmas (War Is Over)

Píseň na motivy tradiční anglické balady Skewball napsali John Lennon a Yoko Ono, kteří ji nazpívali společně s Plastic Ono Band a Harlem Community Choir. Jednalo se nejen o vánoční, ale také o protestní song proti válce ve Vietnamu.

O další verze písně se postarali takoví umělci jako Sarah Brightman, Céline Dion, Diana Ross, Daniel Powter, Damien Rice, Tarja Turunen a mnozí další.

12) Lindsey Stirling – Carol of the Bells

Carol of the Bells je ve své podstatě ukrajinskou koledou Ščedryk v úpravě skladatele Mykoly Leontovyče. Píseň poprvé zazněla ve Spojených státech počátkem 20. let minulého století, v roce 1936 Peter Wilhousky stvořil první verzi Ščedryka v anglickém jazyce a píseň následně zlidověla nejen v Americe, ale i mnoha dalších zemích.

Stejně jako většina ostatních písní na tomto seznamu, i Carol of the Bells se dočkala spousty různých zpracování, mj. od Pentatonix, The Piano Guys, LeAnn Rimes nebo Lindsey Stirling.

13) Maria Mena – Home for Christmas

Pro změnu jedna nová a původní, nepřezpívaná píseň. Autorkou a interpretkou songu Home for Christmas je norská umělkyně Maria Mena. Něžná, dojemná píseň zabrnká na melancholickou notu, ale je vážně nádherná.

14) Blackmore’s Night – We Wish You a Merry Christmas

We Wish You a Merry Christmas je původně tradiční anglickou koledou, za jejíž popularitou stojí dirigent a varhaník Arthur Warrell, který vytvořil vlastní úpravu pro Madrigal Singers. Společně s Madrigal Singers prvně představil svou verzi na koncertě 6. prosince 1935.

Ke dnešnímu dni existují čtyři verze textu, některé se liší jen drobnými, jiné poměrně zásadními úpravami.

15) Queen – Thank God It’s Christmas

Thank God It’s Christmas je singlem legendární britské kapely Queen. Autory jsou kytarista Brian May a bubeník Roger Taylor. Singl byl vydán 26. listopadu 1984 a dostal na 21. příčku ve vánoční hitparádě.

16) Elize Ryd & Toni Kakko – Christmas Is Here

Elize Ryd (Amaranthe) a Toni Kakko (Sonata Arctica) společně nazpívali vánoční rockovou baladu Christmas Is Here – a povedla se jim. Píseň vyšla na vánočním albu Ragnarok Juletide, na kterém se podíleli i jiní slavní severští muzikanti.

17) Bing Crosby & David Bowie – Peace on Earth/Little Drummer Boy

Jméno Binga Crosbyho v tomto článku zaznělo už několikrát. Harry Lillis “Bing” Crosby Jr. byl jedním z nejpopulárnějších amerických zpěváků a herců všech dob a jedním ze zakladatelů moderní americké populární hudby. Davida Bowieho též není třeba dlouze představovat: byl to britský umělec nejvíce známý jako zpěvák a herec, byl považován za průkopníka nových hudebních trendů.

Peace on Earth/Little Drummer Boy se skládá ze dvou částí. Little Drummer Boy je vánoční píseň z roku 1941, zatímco část Peace on Earth byla přidána speciálně pro společnou nahrávku Crosbyho a Bowieho pořízenou v roce 1977 pro Crosbyho pořad Bing Crosby’s Merrie Olde Christmas. O pět týdnů později, 14. října, Crosby zemřel. Oficiální singl byl vydán o pět let později, v roce 1982, a dočkal se velkého komerčního úspěchu.

18) Bing Crosby – Winter Wonderland

A Bing Crosby hned podruhé. Winter Wonderland je píseň z roku 1934, jejímiž autory jsou Felix Bernard a Richard B. Smith. V původní verzi ji nahrál Richard Himber a ke dnešnímu dni byla přezpívaná více 200krát. Přestože nepojednává přímo o Vánocích nebo vánočním období, získala si popularitu právě jako vánoční píseň.

Ze slavných verzí lze zmínit nejen tu Binga Crosbyho, ale také verzi Deana Martina, Dolly Parton a Kennyho Rogerse, Franka Sinatry, Michaela Bublého nebo The Eurythmics.

19) Brett Eldredge – A Holly Jolly Christmas

A Holly Jolly Christmas napsal, stejně jako Rockin’ Around the Christmas Tree, Johnny Marks, a to v roce 1962. Mezi nejznámější interprety této písně patří Burl Ives. Poprvé byla tato píseň vydána v listopadu 1964 a též se dočkala spousty předělávek.

20) Paul Di’Anno – Another Rock and Roll Christmas

Another Rock and Roll Christmas napsali Gary Glitter, který také nazpíval původní verzi, Mike Leander a Eddie Seago. Existuje také verze od The Starlite Singers a energická metalová varianta, jíž nazpíval Paul Di’Anno, a jelikož jsem holka metalová, tak v seznamu je právě Paulova verze :-)

Původní plán byl vytvořit seznam TOP 20 vánočních písní a přidat bonus v podobě rychlého přehledu TOP 15 vánočních alb. Ale když se mi počítadlo slov zastavilo na čísle 1670… asi mi to nějak přerostlo přes hlavu a je z toho seznam další seznam – “Vánoční hudba podruhé” :-)

Pin it!

Kdybyste chtěli přidat tento článek na svou nástěnku v Pinterestu, budu jedině ráda :-)

Vánoční hudba poprvé: TOP 20 těch nej vánočních songů

Související příspěvky

Facebook