koncerty, reporty, cestování

Vánoční filmy: TOP 20 snímků pro nejkrásnější sváteční náladu

Vánoční filmy: 20 tipů + bonusy

Vánoční období – to pro mě nejsou jen vánoční písničky, cukroví, ozdoby, ale také oblíbené filmy, které dokonale zapadají do sváteční atmosféry, doplňují ji a spoluvytváří. Chcete se inspirovat? Přináším mých TOP 20 filmů a pár bonusů :-)

Vánoce romantické i komediální

Vánoční filmy jsou hodně často v komediálním nebo romantickém duchu – a často spojují oboje. A proto první – a největší – část tohoto seznamu obsahuje romantiku i komedie.

1) Láska nebeská (Velká Británie / USA / Francie, 2003, csfd.cz)

Lásku nebeskou asi není třeba dlouze představovat, však bezesporu patří mezi vánoční klasiky. Spousta větších a menších příběhů propojených skrze vzájemné vztahy protagonistů spolehlivě vykouzlí pravou vánoční atmosféru.

2) Prázdniny (USA, 2006, csfd.cz)

Američanka Amanda a Angličanka Iris se ocitnou v podobných životních situacích – mají trable s láskou a zažívají krizi. A když si na vánoční prázdniny vymění domovy, netuší, jak co vše zažijí a jak moc se změní jejich životy. Jako bonus: charismatický Jude Law v roli Grahama a neodolatelný Jack Black v roli Milese.

3) Poslední prázdniny (USA, 2006, csfd.cz)

Georgia Byrd v podání úžasné Queen Latifah žije celkem obyčejný život a sní, co jednou zažije a podnikne, až… Ono pomyslné “až” nastane, když se zjistí, že jí zbývá měsíc života. Rozhodne se vysněné “někdy” proměnit v teď a tady a… no nebyl by to správný vánoční film, kdyby se zázraky neděly a neskončilo to happy endem :-)

Malá perlička: Film se téměř kompletně odehrává v Karlových Varech, i když si tvůrci dovolili, řekněme, drobné úpravy okolí.

4) Lásce na stopě (USA, 2001, csfd.cz)

Svedla je dohromady náhoda? A existují vůbec náhody? Nebo to byl či je osud? John Cusack a Kate Beckinsale v milé romantické komedii odehrávající se ve vánočním čase.

5) Grinch (USA / Německo, 2000, csfd.cz)

Mrzout Grinch se poprvé objevil už v roce 1957 – v knížce Theodora Seusse Geisela “Jak Grinch ukradl Vánoce”, která vyšla i v českém překladu . Chcete-li si tohoto zeleného otravu užít, máte na výběr z již takřka klasického snímku z roku 2000, kde Grinche ztvárnil Jim Carrey, a novinky z roku 2018, jež nese stejný název – prostě Grinch (USA, 2018, csfd.cz) – a má animovaný kabátek.

6) Santa Claus (USA, 1994, csfd.cz)

Scott Calvin (Tim Allen) se nemůže vypořádat s porozvodovou krizí, není zrovna ideální otec a Vánoce u něj nevypadají na nejoblíbenější část roku. Vše se změní, když na střeše Calvinova domu uklouzne Santa Claus a Scott ho musí nahradit – nejdřív naoko, ale pak i doopravdy.

7) Šťastný nový rok (USA, 2011, csfd.cz)

Šťastný nový rok je romantickou komedií Garryho Marshalla, který má na kontě i legendární Pretty Woman nebo Nevěstu na útěku. Tento film je oslavou lásky a naděje, odpuštění, druhých šancí a nových začátků.

Někteří lidé tvrdí, že na světě už není žádná krása, žádné kouzlo. Tak jak vysvětlíte, že se celý svět v jednu konkrétní noc sejde, aby oslavil naději nového roku?

Vánoce animované

8) Legendární parta (USA, 2012, csfd.cz)

V Legendární partě se prolíná několik ročních období a setkává se několik pro ně typických hrdinů – velikonoční Zajda, mrazivý Jack Frost nebo vánoční Sever (Santa) a další hrdinové. Když se ve světě objeví Bubák, aby ukradl dětem radost, je to právě tato legendární parta, kdo se mu musí postavit. Film vychází z knižní předlohy “The Guardians of Childhood (Strážci dětství) Williama Joyce.

9) Ledové království (USA, 2013, csfd.cz)

Film Ledové království je volně inspirován klasickou pohádkou Hanse Christiana Andersena “Sněhová královna”. Elsa, která odmalička má dar ledové magie, neúmyslně zakleje vlastní království Arendell do věčné zimy a rozhodne se utéct. Její sestra Anna v doprovodu horala Kristoffa, jeho soba Svena a sněhuláka Olafa se snaží Elsu najít, aby zachránila ji i království.

Snímek má i pokračování – Ledové království II (USA, 2019, csfd.cz), kde se Elsa snaží zjistit, proč se narodila se svou mocí. Odpověď na tuto otázku totiž ohrožuje nejen samotnou Elsu, ale i její blízké a celý Arendell.

10) Polární expres (USA, 2004, csfd.cz)

Malý Chris pomalu přestává věřit na Santa Clause, ale neobvyklé dobrodružství, kdy mu před domem, kde nikdy nebyly koleje, zastaví zvláštní vlak, mu změní pohled na svět. Díky Polárnímu expresu nejen zažije něco neuvěřitelného, ale také se podívá do Santovy říše a dostane dar – víru ve vánoční zázraky. Stejně jako Legendární parta, i Polární expres má knižní předlohu – stejnojmennou knihu Chrise Van Allsburga, bohužel též nevydanou česky.

11) Rudolf (USA / Kanada, 1998, csfd.cz)

Jednou se na dalekém severu v Santově říši narodil sobík Rudolf. Kvůli jeho červenému nosu se mu ale ostatní sobi smáli, až nakonec utekl. Přesto je to ale právě on, kdo nakonec musí pomoci Santovi zachránit Vánoce a rozvážet dárky.

I Rudolf patří mezi původě knižní postavičky, poprvé spatřil světlo světa v roce 1939 v knize Roberta Lewise Maye a od té doby se objevil v několika filmových adaptacích i písních, viz například song Rudolph the Red-Nosed Reindeer, který též má více verzí od různých interpretů.

Vánoce dramatické

Vánoční filmy nejsou jen lehké a pohodové, romantické a komediální, některé jsou i dost vážné, dotýkají se důležitých témat a řadí se do dramatické kategorie.

12) Legenda o Vánocích (Finsko, 2007, csfd.cz)

Film o tom, jak se zrodil největší příběh světa – a místy to je příběh i vskutku dramatický. Vypráví o životě mladého Nikolase, o tom, jak se zrodila tradice obdarovávání blízkých a jak se z Nikolase stal Santa.

13) Ztracené Vánoce (Velká Británie, 2011, csfd.cz)

Ztracené Vánoce jsou moderní pohádkou o vykoupení a nové naději, jejíž děj se odehrává, jak název napovídá, právě o Vánocích, a to v Anglii. Mladý kluk s tragickým osudem potká o Vánocích muže s darem měnit minulost a rozhodne se, že díky tomu napraví to špatné v životě svých nejbližších a zajistí jim šťastný konec.

14) Dárek z lásky (USA / Kanada, 2004, csfd.cz)

Dárek z lásky patří mezi mé nejoblíbenější vánoční filmy. Místy je smutný, místy dojemný, ale má své osobité kouzlo. Bohužel mu docela ublížil obal značně připomínající Lásku nebeskou a s tou podobou spojená očekávání. Dárek z lásky je ale jiný a s Láskou nebeskou má společné jen to, že i zde se prolínají příběhy několika lidí.

15) Kudrnatá holka (USA, 1991, csfd.cz)

I když je to spíš romantická komedie, řádím to do dramatické subkategorie kvůli vážným tématům, kterých se tento film dotýká. Alisan Porter jako kudrnatá Sue byla v tomto filmu přímo dokonalá a James Belushi jako otec Sue byl také fantastický.

Mimochodem, pokud jste Kudrnatou holku už viděli, pamatujete si na slavnou scénu, jak Sue zpívá americkou hymnu? Tak malá perlička: Alisan v roce 2016 vyhrála americkou talentovou soutěž The Voice a zazpívala americkou hymnu na prestižní akci A Capital Fourth, oslavě výročí Dne nezávislosti USA.

16) Zázrak v New Yorku (USA, 1994, csfd.cz)

Kris Kringle věří, že je opravdovým Santa Clausem, a úspěšně ho předvádí na různých akcích a v obchodě, kde pracuje. Místní psycholog ale silně pochybuje o jeho příčetnosti a hodlá postavit Kringla před soud. Film je natočen na motivy povídky Valentina Daviese, která byla zfilmována víckrát (poprvé už v roce 1947) a dočkala se i muzikálu na Broadwayi.

Vánoce tradiční

17) Tři oříšky pro Popelku (Československo / Východní Německo, 1973, csfd.cz)

Tři oříšky pro Popelku jsou pravou vánoční klasikou a neodmyslitelnou součástí svátků a věřím, že ji fakt nemusím nikomu představovat :-)

18) Mrazík (Sovětský svaz, 1964, csfd.cz)

Mrazík je stejně jako Popelka stálým hostem televizních obrazovek v období vánočních svátků. Je natočen na motivy tradičních ruských pohádek a loni oslavil neuvěřitelných 55 let.

19) Anděl Páně (Česko, 2005, csfd.cz)

Pohádková komedie režiséra Jiřího Stracha vyšla v roce 2005 a rychle si vydobyla své pevné místo v srdcích diváků. Příběh anděla Petronela a čerta Uriáše se dočkal i neméně úspěšného pokračování (Česko / Slovensko, 2016, csfd.cz), které se odehrává v den svatého Mikuláše.

20) Vánoční koleda (USA, 2009, csfd.cz)

Vánoční koleda je zfilmováním klasické povídky anglického spisovatele Charlese Dickense o lakomém Ebenezeru Vydřigrošovi a jeho nápravě, ke které dojde, když ho o Vánocích navštíví tři duchové.

Nejedná se zdaleka o první zfilmování této povídky, dle Wikipedie je jich momentálně 12, z toho tři z éry němého filmu, a existují i rozhlasové adaptace. Z těch filmových zmiňme ještě dvě – animovanou nadabovanou Kate Winslet, Nicolasem Cagem a dalšími (Velká Británie / Německo, 2001, csfd.cz) a televizní s Patrickem Stewartem v hlavní roli (USA, 1999, csfd.cz). V roce 2019 přibyla další adaptace, tentokrát v podobě třídílné minisérie z dílny BBC (Velká Británie, 2019, csfd.cz), která je laděná do hororovější podoby.

… a to není konec

Vánočních filmů je samozřejmě mnohem, mnohem více, ale vyjmenovat je všechny snad ani nejde. Tak namátkou zmíním alespoň pár bonusových tipů: vánoční filmy z produkce Hallmarku se těší velké oblibě a najít je lze třeba na YouTube i s českým dabingem ; film Vánoční pohlednice (USA, 2006, csfd.cz) též z produkce Hallmarku; animák Sobík Niko (Finsko / Německo / Dánsko / Irsko, 2008, csfd.cz) a jeho pokračování Niko 2 (Finsko / Německo / Dánsko / Irsko, 2012, csfd.cz); Vánoce naruby (USA, 2004, csfd.cz); komedii Sám doma (USA, 1990, csfd.cz) a její pokračování.

A co vy? Znáte zmíněné vánoční filmy? Jaké máte rádi? A jaké filmy byste do tohoto seznamu doplnili? Napište mi do komentářů nebo třeba na sociální sítě! :-)

Související příspěvky

Facebook