Cukroví … recept číslo 2 – mandlové sušenky

Mandlové sušenky, autor: free-ze.eu

Kromě lineckého jsme pekli i mandlové cukroví – a povedlo se mňamózní :-)

Ingredience

150 g hladké mouky
150 g mletých mandlí
100 g cukru
200 g dobře vychlazeného másla
1/2 stroužku vanilkového lusku
1 žloutek
moučkový cukr
250 g povidla na slepení – dle potřeby

Mandle jsou často mylně pokládany za ořechy, ale ve skutečnosti se jedná o peckovinu. Mandlové pecky mají široké uplatnění v gastronomii – čerstvé, pražené i solené.

Často se používají jako přísada do výrobků z těsta a dodávají různým sladkostem, čokoládě a dalším produktům zvláštní šmrnc.

1. Mouku prosejeme, smícháme s mletými mandlemi, přidáme žloutek, nakrájené na kostičky máslo, cukr a semínka z půlky vanilkového lusku, vypracujeme těsto – nemělo by se lepit na ruce.

2. Dáme těsto do igelitového sáčku a necháme ho hodinu odležet v lednici.

3. Vychlazené těsto vyválíme na tloušťku cca 5 mm. V případě slepovaných sušenek z jedné poloviny těsta vykrojíme požadované tvary (spodek), z druhé poloviny pak vykrojíme stejné nebo podobné tvary a uprostřed vykrojíme díru v průměru cca 1 cm. My jsme se rozhodli pro jednodušší verzi a máme „jen“ sušenky bez zdobení :-)

4. Pečeme při teplotě 180 °C cca 12 minut – dozlatova (doporučuji průběžně kontrolovat a přizpůsobit dobu pečení zvláštnostem vaší trouby).

5. Jestli jste se rozhodli pro slepovanou verzi, nechte cukroví vychladnout a pak sklepte povidlem, na závěr poprašte moučkovým cukrem.

Zaujal Vás článek? Chcete mi něco říct? Pište, sdělujte, komentujte! :-)