Legiovlak znovu vyráží na svou cestu po republice – AKTUALIZOVÁNO

Legiovlak v Praze v roce 2015

Vynikající projekt Československé obce legionářské opět vyráží na cestu po republice. Legiovlak se letos poprvé představil 2. června v Plasích a bude mít celkem 28 zastávek.

AKTUALIZACE červen 2020: Z důvodu opatření souvisejících s prevencí šíření koronaviru byla cesta Legiovlaku pozastavena a nakonec v omezeném rozsahu obnovena. Místo 35 zastávek je jich v plánu nakonec 28, zmizela krajská města z důvodu omezené kapacity a dodržení bezpečnostních opatření.

S ohledem na prevenci před šířením epidemie COVID-19 platí v rámci celé expozice Legiovlaku bezpečností opatření v podobě dezinfekce rukou před vstupem do expozice, vstupu pouze se zakrytými ústy a nosem, dodržování odstupů ve vzdálenosti 2 metry a s dodržováním kapacity návštěvníků. Veškeré bezpečnostní pokyny pro návštěvníky budou uvedeny na místě expozice.

Omlouváme se za vzniklé nepříjemnosti a děkujeme za pochopení.

Zdroj: csol.cz/legiovlak

Československá obec legionářská se rozhodla vytvořit přesnou kopii legionářského vlaku z let 1918–1920. V onom období na Transsibiřské magistrále probíhaly operace československých legií. Legiovlak poprvé vyrazil na cestu v květnu 2015 a jeho cesta skončí v roce 2020.

Pro realizaci projektu bylo v letech 2011–2015 Československou obcí legionářskou (ČSOL) zakoupeno 13 vyřazených historických vagonů. Jeden plošinový vagon zapůjčily České dráhy. Kovářský vagon byl zrekonstruován a dodán slovenskou stranou – Nadáciou Milana Rastislava Štefánika a Klubom historickej techniky RD Zvolen. Díky této skutečnosti se Legiovlak opravdu stal československým.

Aktuálně se Legiovlak skládá z 14 vagonů. Pro rekonstrukci byly vybrány nejčastěji používané vozy – cílem bylo maximálně přiblížit skutečnou podobu a život legionářů. K vidění je těpluška, obrněný, zdravotní, ubytovací, štábní, velitelský, filmový, krejčovský vůz, plukovní prodejna, vůz polní pošty a dva plošinové vozy.

Cílem Legiovlaku je obnovení povědomí široké veřejnosti a především mládeže o československých legiích a jejich velkém podílu na vzniku samostatného československého státu.

Vstup je zdarma, a to v následujících hodinách:

  • březen – září: všední dny 8 – 18h, víkendy 9 – 19h
  • říjen – listopad: všední dny 8 – 16h, víkendy 9 – 16h

V případě zájmu si na místě lze pořídit upomínkové předměty a také publikace s legionářskou tématikou. Výtěžek z prodeje jde na podporu projektu Legie 100 . (Upozornění: z důvodu koronaviru je prodej na místě pozastaven.)

Prohlídky pro školy

Legiovlak nabízí i komentované prohlídky pro žáky II. stupně základních škol a studenty středních škol. Maximální kapacita skupiny je 30 žáků, komentovaná prohlídka trvá zhruba hodinu. Výklad doplňují panely, vybrané exponáty si lze osahat.

Průvodci mají na sobě repliky legionářských stejnokrojů, žáky postupně provedou jednotlivými vagony a rádi odpoví na všechny dotazy. Prohlídku pro školní skupiny lze objednat na stránkách Legie 100 po kliknutí na možnost Rezervace prohlídky pro školy.

Já osobně jsem Legiovlak viděla v roce 2015 v Praze. Měla jsem tu možnost projít si v rámci exkurze všechny vagony a dozvědět se spoustu zajímavých informací od pana průvodce. A byl to skvělý zážitek. Takže neváhejte, podívejte se na mapu, kam byste mohli na prohlídku Legiovlaku zajet, a vyrazte, stojí to za to ;-)

Legiovlak 2020: aktualizovaná mapa
Legiovlak 2020: aktualizovaná mapa

Napsat komentář

2 + one =