koncerty, reporty, cestování

Legiovlak vyráží na cestu po republice i v roce 2021

Vynikající projekt Československé obce legionářské opět vyráží na cestu po republice. Legiovlak se letos poprvé představil 2. června v Horažďovicích a bude mít celkem 21 zastávek.

Československá obec legionářská se rozhodla vytvořit přesnou kopii legionářského vlaku z let 1918–1920. V onom období na Transsibiřské magistrále probíhaly operace československých legií. Legiovlak poprvé vyrazil na cestu v květnu 2015.

Pro realizaci projektu bylo v letech 2011–2015 Československou obcí legionářskou (ČSOL) zakoupeno 13 vyřazených historických vagonů. Jeden plošinový vagon zapůjčily České dráhy. Kovářský vagon byl zrekonstruován a dodán slovenskou stranou – Nadáciou Milana Rastislava Štefánika a Klubom historickej techniky RD Zvolen. Díky této skutečnosti se Legiovlak opravdu stal československým.

Aktuálně se Legiovlak skládá z 14 vagonů. Pro rekonstrukci byly vybrány nejčastěji používané vozy – cílem bylo maximálně přiblížit skutečnou podobu a život legionářů. K vidění je těpluška, obrněný, zdravotní, ubytovací, štábní, velitelský, filmový, krejčovský vůz, plukovní prodejna, vůz polní pošty a dva plošinové vozy.

Legiovlak vyráží na cestu po republice i v roce 2021

Cílem Legiovlaku je obnovení povědomí široké veřejnosti a především mládeže o československých legiích a jejich velkém podílu na vzniku samostatného československého státu.

Vstup je zdarma, a to v následujících hodinách:

  • březen – září: všední dny 8 – 18h, víkendy 9 – 19h
  • říjen – prosinec: všední dny 8 – 16h, víkendy 9 – 16h

V případě zájmu si na místě lze pořídit upomínkové předměty a také publikace s legionářskou tématikou. Výtěžek z prodeje jde na podporu projektu Legie 100 .

Prohlídky pro školy

Legiovlak nabízí i komentované prohlídky pro žáky II. stupně základních škol a studenty středních škol. Maximální kapacita skupiny je 30 žáků, komentovaná prohlídka trvá zhruba hodinu. Výklad doplňují panely, vybrané exponáty si lze osahat.

Průvodci mají na sobě repliky legionářských stejnokrojů, žáky postupně provedou jednotlivými vagony a rádi odpoví na všechny dotazy. Prohlídku pro školní skupiny lze objednat na stránkách Legie 100 po kliknutí na možnost Rezervace prohlídky pro školy.

Já osobně jsem Legiovlak viděla v roce 2015 v Praze a v roce 2020 v Plasích. Měla jsem tu možnost projít si v rámci exkurze všechny vagony a dozvědět se spoustu zajímavých informací od pana průvodce. A byl to skvělý zážitek. Takže neváhejte, podívejte se na mapu, kam byste mohli na prohlídku Legiovlaku zajet, a vyrazte, stojí to za to ;-)

Legiovlak vyráží na cestu po republice i v roce 2021

Související příspěvky

Facebook