koncerty, reporty, cestování

Slavnosti svobody 2021 i přes omezený rozsah nabídly krásnou podívanou

Supermarine Spitfire na Slavnostech svobody 2021

Supermarine Spitfire na Slavnostech svobody 2021

Na začátku května v Plzni tradičně probíhají Slavnosti svobody – oslavy osvobození města. Slavnosti svobody 2021 proběhly od 6. do 9. května a i přes stále trvající opatření to byl krásný zážitek.

Na podobě letošních slavností se nevyhnutelně podepsala vládní opatření. Chyběly tradiční tábory nebo Convoy of Liberty a některé další body programu. I tak pořadatelé nabídli zajímavý program včetně ukázek vojenské techniky.

Přímo v centru města, na náměstí Republiky, byl vystavený model letounu Supermarine Spitfire v životní velikosti.

Statické ukázky vojenské techniky probíhaly před budovou Západočeského muzea a v Kopeckého a Smetanových sadech.

V neděli 9. května pak nebem nad Plzni prolétla historická letadla i záchranářský vrtulník PZL W-3A Sokol. Ve dvě hodiny proběhl první průlet – C 130 Hercules, který se o chvíli později ukázal ještě jednou.

Následovaly přelety již zmíněného záchranářského vrtulníku PZL W-3A Sokol. Plzeňané ho vídají celkem běžně – jeho domovským letištěm jsou nedaleké Líně. Nyní ale měli možnost prohlídnout si Sokola v klidnější atmosféře a lépe.

Na závěr se v trojčlenné formaci představily letouny Pilatus a Harvard.

Součástí leteckého programu měl být i přelet stíhaček Saab JAS-39 Gripen a letounu C 295 CASA, k tomu ale bohužel nedošlo, neb musely být odvolány kvůli plnění mimořádných úkolů.

Pro mě Slavnosti svobody 2021 měly i jiný rozměr. Po dlouhé době jsem viděla živé město. Město plné šťastných lidí, kteří si užívají nádherný jarní den. Po měsících v lockdownu to byl úžasný nádech čerstvého vzduchu, a já jen doufám, že dál už bude opravdu jenom lépe a lépe.

Související příspěvky

Facebook