Suchej únor – zvládli byste měsíc bez alkoholu?

Zdroj: Suchej únor

Možná už jste v poslední době zaslechli slovní spojení Suchej únor, možná také ne. A jelikož máme první únorový den, pojďme se spolu podívat, o co se jedná a jak se lze zapojit.

Suchej únor  je českou kampaní, jejíž účastníci po celý únor nepijí alkohol.

Letos poprvé je kampaň pořádána stejnojmennou nově vzniklou neziskovou organizací. Dřívějším organizátorem, od kterého nová neziskovka převzala pomyslnou štafetu, byla Liga otevřených mužů (LOM), kampaň byla součástí jejího projektu Mužské zdraví. Druhé “poprvé” se týká takříkajíc místa konání. Suchej únor totiž od letoška probíhá i na Slovensku.

Hlavní letošní změnou je nový produkt: kniha “Suchej únor – 28 důvodů, proč ochutnat čistokrevnej život”, která nabízí 28 tematických kapitol, podílelo se na ní 72 osobností a čtenářům přinese zajímavá fakta o alkoholu, rozhovory a příběhy. Mezi osobnostmi, které se na knize podíleli, jsou například Roman Vojtek, Jiří Procházka, Berenika Kohoutová, Václav Noid Bárta, David Kraus, Adam Mišík nebo Jaro Slávik.

Suchej únor – infografika: alkohol a zdraví

Díky Suchému únoru si můžete dát od alkoholu měsíční pauzu a vyzkoušet si, jak to s pitím (ne)zvládáte. Dle zahraničních výzkumů konzumaci alkoholu po takové zkušenosti omezí až 60 % lidí. Pravidla jsou jednoduchá: celý únor ani kapku alkoholu.

Smutným faktem je, že Česká republika se řadí mezi 5 zemí s největší spotřebou čistého lihu na hlavu, konkrétně na třetí místo hned za Litvu a Moldavsko. Podle výzkumů se za hranicí rizikového pití pohybuje přes 1 000 000 lidí. To je plná desetina obyvatel, nebo, chcete-li, cca 15 % dospělých.

V roce 2020 se Suchého únoru dle průzkumů zúčastnilo 9 % dospělé populace, tj. cca 600 tis. lidí. Povědomí o kampani se ve stejném roce dle výzkumů zvýšilo na 58 % z předloňských 47 %.

Podobné kampaně běží nejen v Česku. Obdobná akce probíhá například v Kanadě, kde nese název Dry Feb, nebo ve Spojeném království, kde se ale koná suchý leden – Dry January.

Tak co, jdete do toho?

Zdroj: Suchej únor 

Napsat komentář