koncerty, reporty, cestování

Suchej únor – zvládli byste měsíc bez alkoholu?

Možná už jste v poslední době zaslechli slovní spojení Suchej únor, možná také ne. A jelikož máme první únorový den, pojďme se spolu podívat, o co se jedná a jak se lze zapojit.

Suchej únor je českou kampaní, jejíž účastníci po celý únor nepijí alkohol a která pomáhá široké veřejnosti prověřit její vztah k alkoholu. Letos se koná jubilejní 10. ročník a Suchej únor v posledních letech probíhá i na Slovensku.

Kampaň je pořádána stejnojmennou nově vzniklou neziskovou organizací. Dřívějším organizátorem, od kterého neziskovka převzala pomyslnou štafetu, byla Liga otevřených mužů (LOM), kampaň byla součástí jejího projektu Mužské zdraví.

Suchej únor – infografika: alkohol a zdraví

V minulosti vyšla kniha “Suchej únor – 28 důvodů, proč ochutnat čistokrevnej život”, která nabízí 28 tematických kapitol, podílelo se na ní 72 osobností a čtenářům přinese zajímavá fakta o alkoholu, rozhovory a příběhy.

Mezi osobnostmi, které se na knize podíleli, jsou například Roman Vojtek, Jiří Procházka, Berenika Kohoutová, Václav Noid Bárta, David Kraus, Adam Mišík nebo Jaro Slávik.

Letošní ročník přináší jinou tištěnou novinku: Suchého průvodce pro nezávislé firmy. Účelem průvodce je pomoct firmám se zvládáním rizikového chování a užíváním alkoholu na pracovišti.

Díky Suchému únoru si můžete dát od alkoholu měsíční pauzu a vyzkoušet si, jak to s pitím (ne)zvládáte. Dle zahraničních výzkumů konzumaci alkoholu po takové zkušenosti omezí až 60 % lidí. Pravidla jsou jednoduchá: celý únor ani kapku alkoholu.

Smutným faktem je, že Česká republika se řadí mezi 5 zemí s největší spotřebou čistého lihu na hlavu, konkrétně na třetí místo hned za Litvu a Moldavsko. Podle výzkumů se za hranicí rizikového pití pohybuje přes 1 000 000 lidí. To je plná desetina obyvatel, nebo, chcete-li, cca 15 % dospělých.

Kampaň zná již 76 % české populace ve věku 18+. Loňská účast se vyšplhala přes 10 %, tedy v přepočtu na 700 000 lidí.

Podobné kampaně běží nejen v Česku. Obdobná akce probíhá například v Kanadě, kde nese název Dry Feb, nebo ve Spojeném království, kde se ale koná suchý leden – Dry January.

Tak co, jdete do toho?

Související příspěvky

Facebook