Suchej únor – zvládli byste měsíc bez alkoholu?

Zdroj: Suchej únor 

Možná už jste v poslední době zaslechli slovní spojení Suchej únor, možná také ne. A jelikož máme první únorový den, pojďme se spolu podívat, o co se jedná a jak se lze zapojit.

Suchej únor  je českou kampaní, jejíž účastníci po celý únor nepijí alkohol. Organizátorem je LOM – Liga otevřených mužů, kampaň je součástí jejího projektu Mužské zdraví. Zúčastnit se ale samozřejmě mohou i ženy.

Díky Suchému únoru si můžete dát od alkoholu měsíční pauzu a vyzkoušet si, jak to s pitím (ne)zvládáte. Dle zahraničních výzkumů konzumaci alkoholu po takové zkušenosti omezí až 60 % lidí.

Suchej únor - infografikaSmutným faktem je, že Česká republika se řadí mezi 5 zemí s největší spotřebou čistého lihu na hlavu, konkrétně na třetí místo hned za Litvu a Moldavsko. Podle výzkumů se za hranicí rizikového pití pohybuje přes 1 000 000 lidí. To je plná desetina obyvatel, nebo, chcete-li, cca 15 % dospělých.

“Pravidla jsou jednoduchá. Celý únor ani kapku alkoholu. V letošním roce ale přinášíme velkou řadu změn. Účastníci “Sucháče” se mohou registrovat k výzvě na stránkách www.suchejunor.cz , pořídit si “29denní SÚrvival kit – originální balíček pro přežití” a svou registrací podpořit kampaň a další dobročinné projekty. Opět máme připravenou facebookovou skupinu pro sušiče a také pár novinek. Například mapu kaváren a restaurací, kde je dobře i na suchu,” láká k účasti Mgr. Josef Petr, ředitel LOMu.

V roce 2019 se Suchého únoru dle průzkumů zúčastnilo 6 % dospělé populace, tj. cca 500 tis. lidí. Povědomí o kampani se ve stejném roce dle výzkumů zvýšilo na 47 %.

Podobné kampaně neběží jen v Česku. Obdobná akce probíhá například v Kanadě, kde nese název Dry Feb, nebo ve Spojeném království, kde se ale koná suchý leden – Dry January.

Tak co, jdete do toho?

Suchej únor
Suchej únor | Zdroj: Suchej únor 

Napsat komentář

3 × three =