koncerty, reporty, cestování

Švédské impérium Sabaton dobylo Českou republiku

Švédské impérium Sabaton si podmanilo Českou republiku

Švédské impérium Sabaton si podmanilo Českou republiku

Sabaton v rámci svého turné Swedish Empire Tour 2013 navštívili hned tři česká města: vítězné tažení zahájili ve čtvrtek 7. března v Praze, pokračovali do Zlína a v sobotu ho úspěšně zakončili v Plzni.

Název turné odkazuje na aktuální desku “Carolus Rex”. Konceptuální album mapuje švédskou historii, konkrétně Švédské impérium z let 1611 až 1718.

Původně měli vystupovat v menších klubech. První zpráva o vyprodaném místě konání dorazila ze Zlína, kde Masters of Rock Café bylo nahrazeno halou Euronics, následovala Plzeň (KD Peklo místo KD Šeříkovka) a pak i Praha (Incheba Arena místo KD Vltavská). Všechny koncerty tedy byly už několik měsíců před samotným konáním přeneseny do větších prostor.

Praha, 7. března 2013

První vystoupení se konalo 7. března v Praze v již zmíněné Incheba Areně v Holešovicích. Jako první předkapel a se představili maďarští Wisdom, kteří potěšili fanoušky nejen výběrem svých nejlepších songů, ale i hitem “Wasted Years” legendární britské kapely Iron Maiden.

Druhou předkapelou byli švýcarští folk-metalisté Eluveitie, kteří kvůli nemoci jednoho z členů přijeli v nekompletní sestavě, ale i takto indisponovaní naservírovali publiku výborný hodinový set.

We are Sabaton…

V deset večer jsme se dočkali: zaznělo intro, následovala nahrávka “1 6 4 8” o obléhání Prahy švédskou armádou během třicetileté války, a pak zazněla slova, na která všichni tak dlouho čekali: “We are Sabaton and this is “Ghost Division”!”

Sabaton malinko atypicky zahajují koncertní set jednou ze svých nejslavnějších písní a okamžitě přivádí dav do stavu naprostého nadšení.

Zadané “Divizí duchů” tempo kapela nepolevila do samého konce, kdy publiku umožnila trochu vydechnout jen během Joakimova kecání místy připomínajícího stand up comedy, a během písně “The Hammer Has Fallen” z prvního alba. Joakim, který v ní hraje na klávesy, ji zahajoval vtípky – v Praze a Zlíně diváci zažili začátek “I Will Survive” Glorie Gaynor a úryvek “Voulez Vous”, jednoho z hitů švédské legendy ABBA, Plzeň zažila ABBU v úvodu a úryvek “La Bamba” na závěr, za co už ale nemohl Joakim, ale jeden z kytaristů.

Během koncertu zazněly jak nejznámější hity kapely, například “Primo Victoria”, “The Art of War”, “40:1” nebo “Cliffs of Gallipoli”, tak i pět písní z nové desky – “Carolus Rex”, “Gott mit uns”, “Poltava”, “A Lion From the North” a “A Lifetime of War”.

Třikrát si diváci mohli vybrat, jakou píseň si přejí slyšet: “Attero Dominatus” nebo “Into The Fire”, “Uprising” nebo “Midway”, “Caroleans’s Prayer” nebo “A Lifetime of War”. V posledním případě šlo o to, kterou z nich Sabaton zazpívají švédsky, zároveň je to také jediný případ, kdy se na všech koncertech publikum shodlo; zazněla “A Lifetime of War” neboli “En Livstid i Krig”.

Zlín, 8. března 2013

Zlínský koncert se odehrál 8. března v hale Euronics. V davu se sem tam mihly povědomé tváře – mnozí fanoušci se rozhodli užít si kapelu opakovaně.

Večer probíhal dle podobného scénáře jako den předtím. Hlavním a velmi citelným rozdílem byla atmosféra – překonala veškerá očekávání! Pražský koncert byl, nehledě na určité nedostatky zvuku, výtečný, ale Zlín zastínil úplně vše; všimli si toho nejen přítomní fanoušci, ale i samotná kapela.

“Mám pro vás dobrou zprávu,” prohlásil Joakim. “Ke včerejšímu dni bylo prodáno 3 100 lístků, to znamená, že jste naše největší publikum – v Česku i v celé východní Evropě! Děkujeme vám!”

Plzeň, 9. března 2013

Závěrečným akordem bylo vystoupení v pivním hlavním městě (nejen) České republiky – v Plzni. Někteří diváci z předešlých dvou koncertů byli i zde.

“Včera jsme měli nejlepší publikum, dnes máme nejlepší pivo!” řekl Joakim.

“Obdivuji vás, poslechli jste si dva, skoro tři, koncertní sety a stále máte dost energii zpívat a skákat s námi!” vysekl Joakim poklonu po hitu “Primo Victoria”, předposlední písni večera, kdy celý sál skákal, tleskal a zpíval s ním.

Poslední koncert byl, stejně jako v Praze, výborný, ale sesadit Zlín z prvního místa se mu nepovedlo. Všechny tři koncerty byly úžasné a navždy zůstanou v srdcích diváků jako nádherný, nezapomenutelný zážitek.

Ještě jedno pivo!

“Ještě jedno pivo! Ještě jedno pivo!” skandoval dav pomalu o každé pauze mezi songy. Ve Zlíně si Joakim ťukal na čelo a prohlásil, že jsme magoři, čímž v davu vyvolal výbuch smíchu.

Hláška “Ještě jedno pivo!” je se Sabaton těsně spojena. Natolik, že speciálně pro Českou republiku byla vyrobena limitovaná edice triček s logem kapely, českou vlajkou a zmíněnou hláškou vytištěnou přes celá záda.

Motiv piva byl přítomen na všech koncertech. Diváci, kteří měli štěstí, dostali od Joakima kelímek nebo plechovku piva a snažili se ho vypít co nejrychleji. Na pražském koncertě se jednomu z fanoušků povedlo Joakima překonat a vyhrát jeho značkové brýle. Dotyčný ale odešel před koncem show a o svou výhru přišel.

Tento report je zpětně přidán 11. února 2020. Kdysi byl psán pro jeden cizojazyčný portál, který už neexistuje. Bylo mi líto nechat text ležet v pomyslném šuplíku, tak jsem ho oprášila, hodila do češtiny a opět poslala do světa :-)

Související příspěvky

Facebook