koncerty, reporty, cestování

Jak založit blog I: podrobný návod, jak a čím začít

Jak založit blog I: podrobný návod, jak a čím začít

Jak založit blog I: podrobný návod, jak a čím začít

Kamarád se mě nedávno ptal, jak založit blog – kde začít, co je nezbytné, co není, jak to pak rozvíjet. Z pokecu u kávy vznikl pětistránkový materiál o tom nejdůležitějším. A byla by škoda ho nevyužít :-) A tak vznikl tento miniseriál, jehož první díl je věnovaný technické stránce věci.

Platforma a hosting

Platforma a případně hosting budou nejspíš první věcí, kterou začnete řešit. Hned po tom, co se rozhodnete, že se chcete stát blogerem, a ujasníte si, o čem budete psát, samozřejmě. V dnešní době existuje poměrně široká nabídka jak specializovaných platforem, kde se můžete registrovat a v podstatě hned začít, tak i systémů, které můžete rozjet na vlastním hostingu. Pojďme si projít nejčastější varianty.

Blogger (Blogspot)

Služba Blogger  je součástí portfolia Googlu. Každý, kdo má u Googlu alespoň e-mail, se k této službě dostane během pár kliknutí. Blogger je docela user-friendly, disponuje základními funkcemi a menší sbírkou free šablon.

Podle mě je to dobrá volba pro start: člověk si vyzkouší blogování, zjistí, zda ho to baví a jak to vidí do budoucna. Pak mně osobně (ano, i na Bloggeru mám účet) začal být trochu těsný – přestal mi stačit variabilitou funkcí, mj. možnostmi SEO nastavení, nevyhovovalo mi okno zadávání příspěvku atd. Časem bych tedy já osobně zvážila přechod na jiný systém.

Velkou výhodou je to, že Blogger nevyžaduje žádné počáteční investice – nemusíte si kvůli němu pořizovat doménu ani hosting, i když minimálně tu doménu by to časem chtělo.

WordPress

Přiznávám se bez mučení – osobně jsem zapřisáhlá wordpressačka, a to z více důvodů. Na WordPressu  mi běží několik různých webů, včetně webů pro zákazníky z dob bytí na volné noze i tohoto blogu, mám s ním mnohaleté zkušenosti – a v podstatě jen ty nejlepší.

Díky nepřebernému množství šablon, pluginů, nástaveb se z tohoto CMS (Content Management System) dá vykouzlit v podstatě cokoliv. Vypadá a funguje perfektně (WP jsem neshodila ani jednou, a to s tím občas dělám psí kusy, což bohužel nemohu říct o jiných CMS), je stabilní, user-friendly a na blogování jak dělaný. A když vás popadne touha rozšířit web o eshop – není problém, i s tím WP počítá.

Referencí WordPressu je i prostý fakt, že je v dnešní době využíván 33 % webů a číslo roste. Takovou statistikou se žádné jiné řešení pochlubit nemůže.

Jak jsem zmínila, i tento blog mi běží na WP. Základní funkce mám rozšířené o plugin pro pokročilé nastavení SEO (o SEO v širším kontextu budu vyprávět příště), zasílání newsletterů a pár dalších funkcí.

Jak založit blog | WordPress

Joomla, Drupal

Joomla  a Drupal , obdobně jako WordPress, patří mezi CMS s možností rozšíření základních funkcí prostřednictvím instalace dalších modulů. Drupal jsem svého času potkala spíš okrajově, Joomla mně osobně nesedla (připadá mi trochu překombinovaná). Ale znám i lidi, kteří na tyto systémy nedají dopustit a nesedí jim WP. Ale, popravdě, spíš si vybavím firemní prezentace než blogy, které by běžely na jednom z těchto systémů, – což ale neznamená, že nebudou vyhovovat zrovna vám.

Ostatní platformy

Samozřejmě, možností je mnohem víc, výše jsou popsány jen ty hlavní. Z dalších lze zmínit Webnode  nebo Typepad  (zpoplatněná služba, min. 15 $ měsíčně). Samostatnou kapitolu pak tvoří blogy na portálech iDNES.cz  a Aktuálně , ty se ovšem zaměřují spíše na publicistiku.

Hosting

Hosting budete potřebovat, pokud se rozhodnete pro CMS řešení. Na trhu je poměrně dost různých poskytovatelů, osobně mám zkušenost s Web4ce  a s Active24 , jehož služeb využívám již několik let. V obou případech spokojenost. Při výběru si dejte pozor hlavně na parametry (diskový prostor, výkon) a případná omezení.

Náklady

Tato položka je hodně individuální. Závisí především na zvolené platformě: zůstanete-li u Bloggeru, můžete a nemusíte si pořídit doménu, která stojí v řádu několika stokorun ročně v závislosti na poskytovateli a zvolené koncovce.

Pokud zvolíte cestu použití CMS, budete potřebovat hosting. Roční náklady se pohybují od cca 500 Kč ročně výš – opět v závislosti na poskytovateli a také na zvoleném balíčku. Mimochodem, někteří poskytovatelé nabízí možnost instalace CMS takříkajíc jedním kliknutím, což je takový příjemný bonus navíc a o fous méně práce ze začátku.

V mém případě se jedná o 265 Kč ročně za doménu a 365 Kč za hosting v rámci sdíleného multihostingového balíčku. Provoz blogu mě tedy přijde na 630 Kč ročně, což rozhodně není žádná velká pálka, když chci blogovat aspoň trochu na úrovni.

Statistiky

Poslední technickou věcí, kterou doporučuji nastavit hned na úvod, jsou statistiky. Možná je budete mít k dispozici v rámci hostingového balíčku, jako to mám já u stávajícího poskytovatele a nabízel to i ten předchozí. Jedná se o AW Stats , které mají přehledné rozhraní, poskytují veškeré nezbytné informace a svou funkcí plní na výbornou.

I v případě, že budete mít statistiky v rámci hostingu jako já, rozhodně doporučuji nastavit i Google Analytics . Už nejsou tak user-friendly, ale nabízí velmi široké možnosti jak ve smyslu všemožných přehledů, tak i v otázce propojení s dalšími službami od Googlu, jako jsou například Google Search Console, Google Ads.

Proč doporučuji statistiky hned takhle zkraje? Protože hned od prvopočátku budete moci sledovat, co a jak (ne)funguje, co u čtenářů boduje, co by šlo vylepšit, jak roste návštěvnost. A rostoucí číslo zobrazení a unikátních návštěvníků je pěknou motivací pokračovat :-)

Tak už víte, jak založit blog, máte vybranou platformu, vyřešenou otázku hostingu, pokud ho potřebujete, nastavené statistiky. Gratuluji! Můžete se naplno pustit do psaní a zveřejňování článků. O tom, co by takový článek měl obsahovat a jak to souvisí se SEO, si povíme v dalším díle.

Líbil se vám článek? Rádi byste ho dali na nástěnku v Pinterestu? Níže máte krásnou obálku ;-)

Jak založit blog I: podrobný návod, jak a čím začít | Pinterest

Související příspěvky

Facebook