koncerty, reporty, cestování

Jak založit blog II: jak na kvalitní obsah a SEO – optimalizaci pro vyhledávače

Jak založit blog II: jak na kvalitní obsah a SEO

Jak založit blog II: jak na kvalitní obsah a SEO

V prvním díle miniseriálu Jak založit blog jsem podrobně popsala hlavní technické otázky, které budete muset vyřešit, než se pustíte do blogování. Tentokrát povyprávím o věci v mnohém nejzásadnější: o obsahu a jeho vztahu k SEO neboli Search Engine Optimalization.

Doby, kdy pro dobré SEO více méně stačilo udělat pár nastavení a dobře zadat metadata, jsou hodně dávno pryč. Teď je pro SEO důležité v podstatě vše – od dobrého kódu stránky (tedy dobré platformy) přes metadata po obsah. Tuto skutečnost, mimochodem, dobře ilustruje obrázek výše. A právě obsah je naprosto klíčový. Můžete mít technicky dokonalý web, ale pokud budete mít nekvalitní obsah, na dobré umístění ve výsledcích vyhledávání můžete zapomenout.

Vliv na SEO tím pádem má de facto vše, co na webu uděláte. A jak přesně. Hlavním pravidlem, kterým byste se měli řídit, je dodržení těchto dvou zásad: přehlednost a srozumitelnost. Týká se to textů, týká se to struktury webu. Pointa je v tom, že algoritmus vyhledávání je v dnešní době natolik vyspělý a pokročilý, že vnímá text hodně podobně jako člověk. A čím lépe (člověk nebo vyhledávací bot) porozumí struktuře a obsahu vašeho webu, tím lépe: čtenář se rád vrátí, bot přispěje k lepším výsledkům a dohledatelnosti webu.

Vzhled blogu

Zásada přehlednosti se samozřejmě týká i vzhledu. Člověk by měl na první pohled poznat, na jakém webu se ocitl a o čem ten web je, měl by mít možnost snadné orientace, návratu na hlavní stránku nebo nalezení kontaktů.

Hlavní menu

Přehlednou a srozumitelnou by měla být i hlavní nabídka. Bohatě stačí 5-7 položek, na začátku položka Domů / Home pro návrat na hlavní stránku, několik hlavních rubrik a odkaz na stránku o vás jakožto autorovi / autorce, víc není třeba. Vše ostatní se dá schovat do podkategorií.

Originalita, čitelnost a vyhledatelnost

Tyto tři body pro vás budou naprosto stěžejní z hlediska obsahu. Jsou zcela klíčové pro dobrý copyrighting a tím i pro SEO.

Original (originální)

Texty by měly být původní. Je to logické – čtenáře nezaujmete tím, pokud mu nabídnete něco, co četl už hodněkrát předtím. Stejně tak copy & paste pozná i vyhledávač, což vám dobré skóre ve výsledcích nezajistí, spíš naopak. Mise Googlu  je “to organize the world’s information and make it universally accessible and useful” – neboli “uspořádat informace z celého světa a učinit je univerzálně přístupnými a užitečnými”. Jednoduše – převzaté informace bez jakékoliv přidané hodnoty asi moc užitečné nebudou, takže… chápete :-)

Samozřejmě, můžete někoho citovat, odkazovat se na relevantní zdroje atd., ale to už je jiná otázka. Interní i externí odkazy jsou rovněž důležitou součástí SEO a zaslouží si zvláštní zmínku.

Readable (čitelný)

Čitelnost přímo navazuje na zásadu přehlednosti a srozumitelnosti. Odstavec přes celou obrazovku složený z jedné nekonečné věty s minimem interpunkce nepřelouská ani čtenář, který si na konci nebude pamatovat, co bylo na začátku, ani vyhledávací bot. I bot (nebo také spider či crawler) musí textu rozumět, aby ho náležitě ocenil a zařadil do výsledků vyhledávání.

Ve WordPressu se mi osvědčil Yoast SEO plugin , který kontroluje a hodnotí text nejen ve smyslu klasického SEO, ale i z hlediska čitelnosti. V záložce Readability hlídá tři hlavní parametry:

  • dostatečná délka textu – obecně alespoň 300 slov (tohle tedy hlídá spíš v záložce SEO),
  • u delších textů dostatek nadpisů pro lepší, srozumitelnější členění textů – opět obecně po 1 nadpisu max. 300 slov,
  • maximálně 25 % vět delších než 20 slov.

Takže sečteno podtrženo: pozor na nadpisy, přiměřeně dlouhé odstavce, přiměřeně dlouhé věty, přehledný, strukturovaný obsah.

Findable (vyhledatelný)

Vyhledatelnost je tak trochu výsledkem prvních dvou bodů, dobře odvedené optimalizace a trpělivosti – nejde to hned, i když si člověk moc přeje. Dobrá struktura textu i webu, dobře nastavený SEO titulek, popisky nakonec přispějí k dobré vyhledatelnosti, tedy k lepší pozici ve výsledcích vyhledávání a lepší návštěvnosti.

Jak založit blog II: jak na kvalitní obsah a SEO

Tip: Chcete-li se o SEO a všem, co tu popisuji, dozvědět více, Yoast provozuje kurzy v rámci své Yoast Academy . Kurz SEO for beginners je zcela zdarma, poskytne vám veškeré nezbytné znalosti do začátku a na konci navíc dostanete slušivý certifikát o absolvování.

Úprava článku

Konečně se dostáváme k fázi zveřejnění článku :-) Ale ani ta nebude jednoduchá, i když časem spoustu věcí budete dělat automaticky. Úprava článku má z hlediska SEO také svůj velký význam, níže popisuji hlavní náležitosti, které by v ideálním případě neměly chybět.

Titulek – tedy název článku. Měl by obsahovat klíčové slovo pro daný text nebo odrážet téma, o kterém píšete.

Adresa příspěvku / stránky (slug) – tedy to, jak vypadá výsledný odkaz na konkrétní příspěvek nebo stránku, část za samotnou doménou, například www.free-ze.eu/kamelot-v-palaci-akropolis-predvedli-famozni-vykon/. Pro vytvoření slugu je za tímto účelem využit název článku, a aby k tomuto využití docházelo, ve WordPressu je nutné změnit nastavení trvalých odkazů ze základního na název příspěvku:

Trvalé odkazy WordPress

Nastavení – Trvalé odkazy – Název příspěvku

Slug by tedy samozřejmě také měl obsahovat klíčové slovo nebo frázi a měl by být přiměřeně dlouhý.

Tip: Google má šikovnou nápovědu na téma Blogger a SEO, kde jsou popsány veškeré důležité aspekty SEO v kontextu této platformy i s návody, kde se co upravuje.

Interní odkazy – tedy odkazy na jinou stránku nebo příspěvek v rámci vašeho blogu, samozřejmě v návaznosti na téma aktuálního článku. Má to dvojí přínos:

  1. – větší šance, že dalším obsahem zaujmete čtenáře a ten zůstane na webu déle,
  2. – vyhledávač lépe porozumí struktuře a obsahu blogu, což se zase pozitivně odrazí na pozici ve výsledcích.

Externí odkazy – tedy odkaz vedoucí mimo váš blog, například oficiální stránky události, na kterou se chystáte, oficiální web kapely nebo cokoliv jiného, co souvisí s tématem, o kterém zrovna píšete. Doporučuji, aby se externí odkazy otevíraly v novém panelu, přece nechcete, aby vám čtenář utekl hned poté, co klikne na odkaz. A ano, sice lidi jako by přesměrováváte jinam, ale zároveň text díky relevantním odkazům získává na kvalitě, a tu poznají a ocení zase oba – čtenář i vyhledávač.

Tip: Již zmíněný Yoast má zajímavé články na téma odkazů – Link building for bloggers Link building from a holistic SEO perspective, které vám důležitost odkazů a link buildingu vysvětlí podrobně a fundovaně. Můžete si přečíst i článek Link building: what not to do? o tom, co v otázce link buildingu rozhodně nedělat, nebo povídání A successful link building strategy in 6 easy steps .

Obrázky

Vhodné obrázky – nejlépe taktéž autorské, původní. V nouzi si lze pomoct oficiálními tiskovými materiály (jako já u článku na téma Suchej únor) nebo ilustrační fotkou z free stocku. Osobně mohu doporučit web pixabay.com  – aktuálně nabízí přes 1,5 mil. fotek na nejrůznější témata, dostupné zcela zdarma a bez nutnosti uvádět autora. (Uznávám, tato rada zrovna v této sérii článků zní docela vtipně, když si vypomáhám ilustračními snímky zrovna z Pixabay :-))

Dobře popsané obrázky – ano, tím, že vyberete fotku, to nekončí :-) Důležité jsou dvě věci: samotný název fotky a její popis.

Ideální podoba názvu je následující, uveďme na příkladu koncertu: kamelot-leaves-eyes-palac-akropolis-freeze-12.jpg – je v tom název kapely (dokonce i předkapely) i místo konání, dále také tak trochu “podpis” (freeze) a pak číslování (neb fotek z té akce mám víc). Důležité je nejen zmínit ta “klíčová slova”, ale i to, jak je oddělíte, nejlépe fungují právě pomlčky (-), to vyhledávač pak pozná, že to jsou jednotlivá slova, a nesplyne mu to, ostatní možnosti se nedoporučují.

Tommy Karevik, Kamelot, Palác Akropolis, 10.10.2018

Velmi důležitý je i popis obrázku – každý obrázek na webu může mít uvedeny atributy title a alt. Zůstanu-li u příkladu koncertu, tak například zrovna u Kamelot jsem měla “Tommy Karevik, Kamelot, Palác Akropolis, 10.10.2018”. Prostě a výstižně: vše podstatné, kdo je na fotce, která kapela to je, kde se to konalo a kdy.

Tip: Pokud si chcete počíst o problematice obrázků v kontextu SEO podrobněji, pak vás – opět – nasměruji na web Yoastu, a to na článek Image SEO , kde najdete naprosto vše, co byste měli o fotkách a SEO vědět.

Klíčová slova

Klíčové slovo – klíčové slovo nebo fráze, o čem příspěvek je, například “Kamelot v Praze”. Obecně je lepší použít spíš delší frázi než jen “Kamelot”, zůstanu-li u tohoto příkladu, – o této kapele je toho až až napříč jazyky. Fráze “Kamelot v Praze” už je konkrétnější a méně “competitive” z hlediska vyhledávače, tedy to značí vyšší šanci na lepší umístění a nabízí lepší zacílení.

Klíčové slovo / fráze by se mělo vyskytnout v nadpisu, párkrát v textu a být i ve zmíněných popiskách a názvu obrázku. Je žádoucí určitá kontinuita.

V ideálním případě každé klíčové slovo / frázi použijete jen jednou, jedna fráze – jeden článek. Ano, jsou i případy, kdy o něčem píšete opakovaně, ale pokud je to každoroční akce, můžete se z toho vykroutit tak, že letos to bude “Akce 2019” a za rok “Akce 2020” – a hotovo.

Délka textu

Ano, i tento faktor ovlivňuje SEO. Text by měl mít alespoň zmíněných 300 slov, zásadní text klidně i 1000 slov, ale pozor – méně je někdy více, lepší je kratší, ale kvalitnější článek než “samá voda”.

Tip: Několikrát jsem zmínila Yoast SEO plugin. Rozhodnete-li se pro WordPress, pak rozhodně doporučuji jeho instalaci. Ohlídá nejen čitelnost, ale i výše zmíněné náležitosti jako odkazy, popisky a další.

Rubriky a štítky

Rubriky jsem letmo nakousla v bodě o hlavním menu. Teď vám o nich a o štítcích článku povím trochu víc a podrobněji.

Rubriky

Rubriky neboli také kategorie jsou důležité – opět – pro čtenáře i pro vyhledávač. Čtenáři nabídnou snazší orientaci na webu a také možnost rozkliknout jen to konkrétní téma, které ho zajímá.

Jak už jsem zmínila, vyhledávač v dnešní době vnímá text a web dost podobně jako člověk. To znamená, že dobře nastavené rubriky mu pomohou lépe porozumět struktuře webu a tím přispějí k lepším pozicím ve výsledcích vyhledávání.

Štítky

Štítky neboli také tagy plní obdobnou funkci jako rubriky, ale používají se trošku jinak. Příklad: nejspíš byste nezakládali rubriku pro každou osobnost, kterou zmíníte (pokud jí teda není věnována značná část webu), ale můžete otagovat všechny příspěvky, kde je zmíněná.

Přínos je zřejmý: čtenář ví, kam nakouknout pro další info o něčem, co ho zajímá, vyhledávač zase o něco lépe rozumí vašim stránkám.

Nebojte se, není to tak strašné, jak to vypadá. Jak říkám – spoustu věcí za chvíli budete dělat automaticky a vůbec se vám nebudou zdát těžké. A teď hurá do psaní a zveřejňování, držím palce! ;-) A v posledním díle povím o redakčním plánu a pár tipech ohledně sociálních sítí.

Líbil se vám článek? Rádi byste ho dali na nástěnku v Pinterestu? Níže máte krásnou obálku ;-)

Jak založit blog II: jak na kvalitní obsah a SEO - optimalizaci pro vyhledávače

Související příspěvky

Facebook