koncerty, reporty, cestování

Berlínské dobrodružství: 6. díl – United Buddy Bears a Ampelmännchen

Berlínské dobrodružství: United Buddy Bears

Během toulek po Berlíně jsem narazila na spoustu soch medvědů a také na slavného panáčka ze semaforu. Co je projekt United Buddy Bears a kdo je slavný Ampelmännchen?

Buddy Bears

Buddy Bears  jsou sochy medvědů

v životní velikosti vyrobené ze sklolaminátu a autory původní myšlenky jsou němečtí umělci Klaus a Eva Herlitzovi, kteří na projektu spolupracovali s rakouským sochařem Romanem Stroblem  a jeho ženou Annou.

Od roku 2001 je Buddy Bear neoficiálním ambasadorem Německa a symbolem Berlína. Právě v roce 2001 všechno začalo – před obchodním domem KaDeWe proběhla Buddy Bear Berlin Show, první “buddybearovská” událost v Berlíně. Zvednuté ruce medvědů Buddy Bears by měly přinášet přátelskou náladu a optimismus, hlásí oficiální stránka projektu .

United Buddy Bears  je navazujícím projektem, jedná se o mezinárodní uměleckou exhibici, jejíž součástí je přes 140 soch medvědů reprezentujících členské státy OSN. Cílem je propagace míru, lásky, tolerance a vzájemného porozumění mezi národy. Výstava je putovní, prozatím poslední zastávkou byla Riga v létě 2018.

Během procházek po Berlíně se mi povedlo “chytit” 18 medvědů – většinu z nich tvoří právě Buddy Bears, ale povedl se i Capital Bear a pár dalších, medvěd je koneckonců symbolem Berlína i bez tohoto projektu :-)

Berlínské dobrodružství: United Buddy Bears

Ampelmännchen

Ampelmännchen  je v dnešní době vskutku kultovní postavou. Ale kdo to je? Jedná se o panáčka ze semaforu. Barevná postavička na semaforech sice není žádnou novinkou, ale jen Ampelmännchenovi se povedlo stát se kultem.

Autorem Ampelmännchena je Karl Peglau, dopravní psycholog a návrhář z NDR. S vývojem slavného panáčka mu pomáhala jeho žena Hildegard, která často byla prvním kritikem jeho návrhů. Karlova sekretářka Anneliese Wegner, také dobrá kreslířka, na jeho vyžádání přidala pár detailů, které doplnily Ampelmännchenovu osobnost, týká se to například tvaru panáčkova klobouku.

Berlínské dobrodružství: Ampelmännchen

Peglau, jakožto psycholog, dobře věděl, jak velkou důležitost má emocionální efekt, a proto obdařil Ampelmännchena výrazným nosem, kloboukem a bříškem – lidé snáze věří tomu, kdo se jim líbí nebo je jim podobný. I přesto Peglau byl překvapen, jak účinný Ampelmännchen byl.

Berlínské dobrodružství: Ampelmännchen

Po pádu Berlínské zdi Ampelmännchen začal mizet z ulic – sklíčka semaforů s jeho vyobrazením byla demontována. Markus Heckhausen, dnes výkonný ředitel společnosti AMPELMANN, si panáčka ze semaforu oblíbil ještě před převratnými historickými událostmi; jen díky jeho iniciativě si mizení panáčků z ulic začala všímat média (podrobnosti si můžete přečíst v článku Saving The Ampelmännchen  na oficiálním webu). A v roce 1996 měl telefonát, zda by se nechtěl sejít s Karlem Peglau. Z následného setkání se zrodilo přátelství a spolupráce, které trvaly do Karlovy smrti v roce 2009.

A výsledek? Ampelmännchen je kultovní postavičkou, vznikla obchodní značka, byly otevřeny obchody, kavárny, prodávají se suvenýry s jeho vyobrazením. A dodnes vesele svítí na spoustě semaforů a plní funkci, kvůli které byl původně vytvořen.

Související příspěvky

Facebook