koncerty, reporty, cestování

Tip na výlet: Drsná romantika industriálního města – aneb kam vyrazit v Ostravě?

Tip na výlet: Kam vyrazit v Ostravě a co neminout?

Tip na výlet: Kam vyrazit v Ostravě a co neminout?

Ostrava sice nepatří mezi typické turistické cíle, ale rozhodně je to město, které stojí za návštěvu. Láká na industriální památky a světoznámé – nejen – kulturní akce. Kam vyrazit v Ostravě a co neminout?

Do Ostravy nás posledně přilákal festival Ostrava v plamenech 2019. A jelikož jsme to pojali jako vícedenní výlet, stihli jsme toho docela dost a hodně si to užili. A teď se chystáme znova – na Dny NATO v Ostravě – a opět na víc dní. Ještě nevím, kam přesně, kromě zmíněné akce, vyrazíme, ale rozhodně vím, co bych ráda doporučila. Pojďme na to :-)

Dolní Vítkovice

Dolní Vítkovice (také DOV – Dolní oblast Vítkovice) jsou jednoznačným must see. Velký průmyslový areál, nyní kulturní památka, je výraznou součástí městského panoramatu – ne nadarmo se již v dobách první republiky zrodilo lidové označení Ostravské Hradčany, k ostravskému panoramatu totiž patří stejně neodmyslitelně jako pravé Hradčany k tomu pražskému.

Jak už jsem psala v reportu o zmíněném festivalu, Dolní Vítkovice mě opravdu uchvátily. A máte-li aspoň trochu rádi industriální památky, určitě uchvátí i vás. Představují úžasný soubor industriální architektury a fascinují svou velikostí.

Nejen architekturou je člověk živ – v areálu se nachází také Svět techniky – Science and Technology Center nebo rozhledna na vysoké peci č. 1, nyní známé pod názvem Bolt Tower, kde je i kavárna a klub.

Landek Park

Landek Park je největším hornickým muzeem v České republice. Nachází se na kopci Landek, právě zde před více než 200 lety započalo dobývání uhlí na Ostravsku. Landek se proslavil nejen těžbou, ale také nálezem Landecké (Petřkovické) venuše, jejíž stáří se odhaduje na 23 000 let, je jedinou štíhlou venuší v Evropě.

Hornické muzeum nabízí několik zajímavých expozicí. My jsme zvolili delší okruh, jež zahrnoval Důlní expozici s fáráním do dolu v původní těžní kleci a Expozici báňského záchranářství. Tento okruh trvá cca 2 hodiny, ale člověku to vůbec nepřijde dlouhé. Průvodci jsou bývalí horníci, kteří rádi okoření vyprávění historkami ze života.

Hned u hlavního parkoviště se nachází povrchová expozice báňské razicí a dobývací techniky. K vidění jsou dobývací a razicí kombajny, vrtací vozy a další stroje. Zajímavou perličkou je skutečnost, že některé z těchto strojů jsou na jiných závodech používány dodnes.

Tip na výlet: Kam vyrazit v Ostravě a co neminout? | Nová radnice v Ostravě
Nová radnice v Ostravě

Nová radnice

Bolt Tower není jedinou ostravskou rozhlednou – další možností je například Nová radnice . Jedná se o největší radniční komplex v České republice, jehož dominantou je věž vysoká 86 metrů, vyhlídková terasa je ve výšce 73 metrů.

Výhled na město je skutečně dechberoucí, vše máte jako na dlani. Nádherně jsou vidět Dolní Vítkovice s katedrálou Božského Spasitele v popředí, koksovna Svoboda kousek od Landeku, důl Jindřich, Slezskoostravský hrad, ArcelorMittal Ostrava v areálu Nové hutě (mimochodem, Nová huť je také úchvatný průmyslový komplex) a mnohé další pamětihodnosti a zajímavosti.

A musím říct, že mě docela dost – a příjemně – překvapilo, jak je Ostrava vlastně hodně zelené město. Na pozadí průmyslových památek se to nezdá, ale z vršku je to krásně vidět, však posuďte sami na následujících snímcích.

Tip na výlet: Kam vyrazit v Ostravě a co neminout? | Pohled na Slezskoostravský hrad z rozhledny na věži Nové radnice
Pohled na Slezskoostravský hrad z rozhledny na věži Nové radnice

Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad byl založen v dalekém 13. století. V průběhu staletí byl přestavován, rabován a několikrát během své pohnuté historie změnil majitele. V roce 1945 byl vyvlastněn a začal chátral, svou stopu na něm zanechala i těžba uhlí, kvůli které se hrad začal propadat. Do dnešní doby se z původních hradních staveb dochovala brána a věž, které byly vybudovány v 16. století během přestavby hradu na zámek.

Hrad patří Ostravě, která ho v roce 2004 nechala zrekonstruovat a následně zpřístupnila veřejnosti. Nyní je nejen turistickou atrakcí, ale také místem konání nejrůznějších akcí – vinobraní, hodokvasu, festivalu Colours of Ostrava či Letních shakespearovských slavností.

ZOO Ostrava

Zoologická zahrada Ostrava (plným názvem Zoologická zahrada a botanický park Ostrava) byla oficiálně založena v roce 1951.

V proběhu své existence si prošla řadou změn a byla postupně rozšiřována. V dnešní době má rozlohu cca 100 ha, chová přes 435 druhů zvířat a patří mezi nejnavštěvovanější zoologické zahrady v České republice.

Tip na výlet: Kam vyrazit v Ostravě a co neminout? | Roh Stodolní ulice v Ostravě
Roh Stodolní ulice v Ostravě

Další tipy

Zmíněná pětka tipů rozhodně není to jediné, co Ostrava nabízí. Je toho mnohem, mnohem více, ale to už shrnu v mírně stručnějších bodech.

Stodolní

Stodolní ulice je vskutku fenoménem a dokonce má i své oficiální webové stránky . Je centrem ostravského společenského života, nacházejí se tu desítky barů a jiných podniků a o víkendu to tu “žije” (i když to prý není to, co to bývalo).

Miniuni

Svět miniatur Miniuni , jak název napovídá, patří miniaturám slavných světových staveb. Aktuálně je jich 34 a patří mezi ně například Eiffelova věž, 7 starodávných divů světa, šikmá věž v Pise či Staroměstská radnice. Pozor! Kvůli výstavbě nových budov Ostravské univerzity je areál do odvolání uzavřen, provozovatel připravuje novou podobu Miniuni.

Tip na výlet: Kam vyrazit v Ostravě a co neminout? | Dílo "Original Sin" čínského umělce Liu Ruowanga. Nachází se před Světem techniky
Dílo “Original Sin” čínského umělce Liu Ruowanga se nachází před Světem techniky

Svět techniky

Svět techniky jsem už zmiňovala v bodě o Dolních Vítkovicích. Dělí se na dvě části. Malý svět techniky U6 interaktivní formou přibližuje technické pokroky a vědecko-technický vývoj. Velký svět techniky je zaměřen na současnost a budoucnost vědních oborů.

… a mnohé další

A ani teď není výčet kompletní :-) A teď už jen v rychlosti, co dalšího stojí za vidění: důl Jindřich, důl Michal, katedrála Božského Spasitele, halda Ema, Ostravské muzeum, Trojhalí Karolina, Galerie výtvarného umění v Ostravě, centrum města jako takové (Masarykovo náměstí, Jiráskovo náměstí se sochou Leoše Janáčka s Liškou Bystrouškou).

Akce v Ostravě

V Ostravě se také konají významné akce, připomeňme si alespoň pár nejznámějších.

  • Colours of Ostrava – multižánrový hudební festival konající se v areálu Dolních Vítkovic
  • Letní shakespearovské slavnosti – nejstarší a největší divadelní přehlídka pod širým nebem v Evropě změřená na tvorbu Williama Shakespeara
  • Beats for Love – festival elektronické taneční hudby konající se v areálu Dolních Vítkovic
  • Ostrava v Plamenech – metalový festival konající se – ano, také – v areálu Dolních Vítkovic
  • Ostravské dny – festival nové a experimentální hudby
  • Dny NATO v Ostravě – největší bezpečnostní přehlídka v Evropě

Jak vidno, otázka, kam vyrazit v Ostravě, má rozhodně dost odpovědí. Kam rádi chodíte vy? A co byste případně doporučili? Napište! :-)

Související příspěvky

Facebook