koncerty, reporty, cestování

Ostrava v plamenech 2019 byla nevšedním festivalovým zážitkem

GloryHammer na festivalu Ostrava v plamenech 2019

GloryHammer na festivalu Ostrava v plamenech 2019

Ostrava v plamenech 2019 je za námi a pro mě se jednalo o vskutku nevšední zážitek – akce v unikátním prostředí Dolních Vítkovic, která nabídla kapely jako Freedom Call, GloryHammer nebo Orden Ogan, mě zcela okouzlila.

Do Ostravy jsme vyrazili už 1. srpna. Když už mám volno a díky dovolené prodloužený víkend, byla by škoda toho nevyužít. Plány jsme měli velké – za rodinou do Hlučína, koupání v místní štěrkovně, Landek, centrum města a samozřejmě festival – 6. ročník Ostravy v plamenech . Právě OvP je tím hlavním důvodem, proč jsme do Ostravy vůbec jeli.

Co mohu říct? Dolní Vítkovice mě uchvátily, jsem se do toho prostředí normálně zamilovala :-) A festival do tohoto místa dokonale zapadl. Mělo to neopakovatelné kouzlo – tvrdá hudba v drsném prostředí bývalých železáren, umí si někdo představit lepší kombinaci?

I přes umístění v obrovském areálu OvP působí komorním dojmem – v tom nejlepším smyslu onoho výrazu. Popravdě, člověk si připadal skoro jako v open air klubu :-) Dílem tomu napomáhalo umístění scény (mimochodem, výška pódia a mírně se svažující prostor před pódiem si zaslouží samostatnou zmínku a pochvalu – díky takovému uspořádání je krásně vidět skoro odevšad a je to úplně super), dílem zastřešení placu před pódiem, je to moc fajn řešení.

Do areálu jsme přišli na jedenáctou, abychom to v klidu omrkli, koupili trika, a pak vyrazili do města a zpět přišli až kolem půl šesté. Mezitím své sety stihly odehrát kapely Lautr (CZ), The Edge of Reason (GER), Phenomy (LIB), Cochise (PL), Kaatarakt (CH) a zrovna začínala hrát česká kapela Trautenberk. A vypadalo to na dobře rozjetou párty.

Grave Digger

Tato německá heavymetalová skupina byla první, na kterou jsme se chystali. Sice ji tak úplně neposloucháme, ale některé písně známe a přece jen se jedná o legendární kapelu. A Grave Digger nezklamali. Jejich set měl šťávu, krásně to utíkalo a pobavili jsme se.

Vrcholem jejich show byl slavný hit “Rebellion (The Clans Are Marching)” – tuto píseň zná snad každý metalový fanda. A naživo zněla famózně. A když se v refrénu do toho naplno opřel i dav… bomba.

Freedom Call

Aneb další Němci v programu. Freedom Call znám okrajově, i když jsem zjistila, že líp, než jsem si myslela. V podstatě jsem nevěděla, co přesně od nich mám naživo čekat, ale hodně mile překvapili. Ne nadarmo se jejich stylu říká happy metal – byli fakt happy, rozjuchaní, veselí, vysmátí, plní dobré nálady. (Tradiční setlist prosím pěkně zde .)

A musím říct, že bylo nejen co poslouchat, ale i na co koukat… hlavně když si zpěvák a kytarista Chris Bay odložil vestu. No co, ráda se kouknu, když je na co 👀 😂

GloryHammer

GloryHammer už poslouchám nějaký ten pátek a tohle bylo jejich čtvrté vystoupení, na kterém jsem byla. A musím říct, že už jsou vlastně sázkou na jistotu – pobaví, nadchnou, pozitivní nálada a energie z nich přímo tryská – hlavně z Anguse / Thomase, ten je vždy vysloveně vysmátý a nadšený :-)

Zahráli jak novinky z aktuální desky “Legends from Beyond the Galactic Terrorvortex”, která vyšla 31. května, tak i staré dobré hity jako “Legend of the Astral Hammer”, “The Unicorn Invasion of Dundee”, “Angus McFife”, “Universe on Fire”. Právě během posledních dvou jmenovaných a při “Hootsforce” to pomalu bouchlo :-) S kamarádem Sašou (zdravím! :-)) jsme si při “Hootsforce” dali i taneček a bylo to supeeer :-)

Angus McFife / Thomas Laszlo Winkler na festivalu Ostrava v plamenech 2019

Autogramiáda GloryHammer

Ještě odpoledne jsme stihli i autogramiádu. Tu má Ostrava v plamenech další velké plus – kapelu od fanoušků neodděluje žádné zábradlí, je to mnohem útulnější a pohodovější, úplně jiná úroveň kontaktu kapely a publika.

GloryHammer byli dobře naladění, povídali si a fotili se s fanoušky. Sašovi pochválili kožešinku i nátepník, se mnou také pokecali a byli úžasní. A Angus se nejen nechal vyfotit, ale i pozitivně zareagoval na mé “Can I hug you?” a pevně mě objal a byl boží :-) Angus / Thomas je celkově velký sympaťák, tohle byl můj třetí meet & greet s GloryHammer a pokaždé jsem měla jen ty nejlepší dojmy.

Orden Ogan

Poslední pro nás a třetí německou kapelou ze čtyř účinkujících, na které jsme přišli, byli Orden Ogan . Poprvé jsem je viděla před několika lety, když vystoupili v Praze jako předkapela HammerFall, a moc se mi zalíbili.

A moc se líbili i tentokrát. I přes přetrvávající zdravotní potíže Seeba (komplikace po zlomenině palce, která se mu přihodila loni, kdy to s hraním na kytaru stále nevypadá moc dobře) zahráli skvělý set . Nechyběly hity jako “F.E.V.E.R.”, “Forlorn and Forsaken”, “The Things We Believe In” či má oblíbená píseň “Come With Me to the Other Side”, kterou Seeb bravurně zvládá i sám (ve studiové verzi ho doprovází Liv Kristine).

Autogramiáda Orden Ogan

Orden Ogan měli podpisovku ještě před GloryHammer. I oni byli krásně v pohodě, rádi se podepisovali, objímali (ne, tentokrát jsem objetí vynechala :-)), povídali, takže panovala hezká atmosféra.

Sečteno podtrženo: užila jsem si – autogramiády, vystoupení i festival jako celek. Ostrava v plamenech 2019 se rozhodně vydařila, uvidíme, jak to klapne za rok, ale každopádně už teď mám jasno – je to festival, kam se budu ráda vracet :-)

Související příspěvky

Facebook