koncerty, reporty, cestování

Dny NATO 2019 nadchly – nabídly unikátní vystoupení a spousty dechberoucích ukázek

Dny NATO 2019: Ivo Kardoš a JAS-39 Gripen

Dny NATO 2019: Ivo Kardoš a JAS-39 Gripen

Předposlední záříjový víkend v Ostravě patřil vojenské technice – Dny NATO 2019 na mošnovském letišti nabídly vystoupení českých i zahraničních letců a proběhla spousta statických i dynamických ukázek.

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR jsou největší akcí svého druhu v Evropě, ten rozmach je patrný, sotva člověk přijde na hlavní místo konání – Letiště Leoše Janáčka Ostrava. Obrovský plac, obrovská návštěvnost, spousta vystavené techniky a nabitý program. Mimochodem, v sobotu se na ten program přišlo podívat 125 tis. lidí a celkově Dny NATO navštívilo přes 220 tis. lidí.

Pro mě to byly první Dny NATO , nikdy jsem tu nebyla, stejně tak pro ostatní z naší party, co jsme se tentokrát na mošnovské letiště vydali. Kvůli tomu jsme pár věcí mírně podcenili, něco nenašli a tak, ale jsme poučenější pro příště, kdy tyto mouchy vychytáme. Ale i tak to byla mega akce!

A co jste naopak stihli, našli a maximálně si užili? Spoooustu ukázek a strojů :-) Ale říkám rovnou – nebylo v mých silách stihnout vše, takže alespoň co nejvíc toho, co se mi fakt moc líbilo.

Ivo Kardoš a JAS-39 Gripen (211. taktická letka)

Měla jsem tu čest na Dni ve vzduchu s Plzeňským krajem, kde kapitán Ivo Kardoš též měl sólo ukázku, a nemohla jsem to vynechat ani tentokrát. Naprostá dokonalost, nádherný letoun, nádherná akrobacie, úžasné schopnosti pilota. Jedním slovem – famózní.

IAR 330 Puma (rumunské letectvo)

Vrtulník IAR 330 Puma pilotoval kapitán Constantin “Coco” Costea, který má nalétáno přes 1900 leteckých hodin. Kopilotem je poručík Alin “Kasha” Ianachiuc (nalétáno přes 1600 letových hodin). Spolu nabídli úžasnou ukázku, co všechno (tento) vrtulník dokáže.

Dny NATO 2019 nadchly - nabídly unikátní vystoupení a spousty dechberoucích ukázek

Aero L-159 Alca (21. základna taktického letectva AČR)

Dva letouny L-159 Alca předvedly ukázku útoku na pozemní cíle. Právě podpora pozemních sil a útoky na pozemní cíle jsou hlavními úkoly L-159ek. Vystoupení těchto letounů letos obdrželo zvláštní cenu na leteckém dni v anglickém Cosfordu.

PC-7 Team a F/A-18 Hornet (švýcarské letectvo)

Jedna z nejkrásnějších ukázek patřila Švýcarům. Po vzletu letky PC-7 Teamu následoval vzlet Hornetu a společný průlet nad mošnovským letištěm. Vypadalo to nádherně!

Po společném průletu své umění předvedl akrobatický tým, který letos slaví 30. výročí. A pak došlo i na sólo ukázku F/A-18 Hornet, pro Nicolase “Vincenta” Rossiera to bylo poslední vystoupení v roli solo display pilota Hornetu.

Patrouille de France (francouzské letectvo)

Legendární akrobatická skupina Patrouille de France se českému publiku představila premiérově. Oficiálně byla založena v roce 1953 a patří mezi nejstarší akrobatické skupiny na světě. Vystoupení se účastní 8 pilotů (vybíraných z řad stíhacích pilotů) na strojích Alphajet E, své umění předvádí v rychlosti 300 až 800 km/h a zažívají přitom přetížení -3 až +7G. Rozestupy mezi letadly ve formaci jsou neuvěřitelné 2-3 metry.

Jejich akrobacie vypadala opravdu hodně luxusně a dojem ještě umocnil kouř v barvách francouzské trikolory. Efektní, krásné, úžasné, klobouk dolů.

Ivo Kardoš a Martin Šonka

Ti nejlepší z nejlepších v rámci jednoho vystoupení – po Dni otevřených dveří v Čáslavi se Dny NATO staly teprve druhým místem, kde kapitán Ivo Kardoš ve svém Gripenu a Martin Šonka v akrobatickém speciálu Extra-300SR spojili své síly a předvedli unikátní ukázku leteckého umění.

Martin Šonka, mistr světa v letecké akrobacii a šampion Red Bull Air Race, a Ivo Kardoš, solo display pilot českého letectva, jsou nejen bývalí armádní kolegové (Šonka též dříve pilotoval JAS-39 Gripen), ale také přátelé a teď i tak trochu parťáci ve svém společném vystoupení, kdy oba stroje jedou na hranici svých možností a přitom se krásně doplňují.

Na Instagramu Martina Šonky se můžete podívat na sestřih z jejich společného vystoupení v Čáslavi. Pecka největší.

Midnight Hawks (finské letectvo)

Finští “Půlnoční jestřábi byli po Patrouille de France další premiérou letošního ročníku Dnů NATO. Piloti Jestřábů jsou kvalifikovanými bojovými leteckými instruktory a létají na strojích BAE Hawk T1.

Úžasné formace (mimochodem, jejich poznávacím znamením je formace ve tvaru diamantu, kdy letouny jsou jen malý kousíček od sebe), nádherné akrobatické prvky, paráda.

… a ostatní

Samozřejmě to nebylo vše, bylo toho mnohem více, ale to už projdu ve stručnějších bodech.

Česko-polský výsadek parašutistů

Seskoku se zúčastnil 43. výsadkový prapor z Chrudimi, který se účastnil i několika misí na Balkáně, Blízkém východě a v Africe, a polská jednotka AGAT, vysoce mobilní výsadková paradesantní jednotka polských speciálních sil. Výsadkáři skákali z českého a polského letadla C-295.

Typhoon Display Team (Royal Air Force)

Typhoon Display Team patří mezi stálice Dnů NATO, naposledy tu byl loni. Pro pilota Typhoonu poručíka Jima Petersona to bylo poslední vystoupení v roli pilota britského Typhoon Display Teamu, spolu se Švýcarem Nicolasem “Vincentem” Rossierem tak zde zažil pomyslnou rozlučku.

Letoun, na kterém Jim Peterson předvedl své vystoupení, patří k nejpokročilejší variantě Eurofighter Typhoon ve výzbroji RAF. Samotná 9. letka RAF se řadí mezi nejstarší na světě – její historie sahá více než 100 let zpátky.

Statické ukázky

Statických ukázek bylo víc než dost. Asi největší zastoupení mělo letos Rumunsko jakožto partnerský stát aktuálního ročníku. Zaručeně největší stroj dodali Američané – C-5M Super Galaxy s rozpětím křídel skoro 70 metrů, a ano, byl to opravdu obr :-) A byla toho spousta, spousta dalšího…

Konala se i jiná vystoupení, například ukázka práce kynologů, představení policejních motorek atd., ale jak jsem říkala výše, nebylo v našich silách oběhnout a stihnout vše.

Sečteno podtrženo: Dny NATO 2019 byly naprosto parádní akcí. Tolik bojových letounů pohromadě, tolik fantastických ukázek – to je prostě bomba. A co vy? Byli jste? Viděli jste? Sdílíte mé nadšení? :-)

Související příspěvky

Facebook