V neděli 28. dubna jsem se vydala na Den ve vzduchu s Plzeňským krajem, který se tradičně konal na letišti v Plasích. A byl to vskutku nepopsatelný zážitek, už teď se moc těším na další ročník.
Na místo konání jsem dorazila autobusem kolem jedenácté hodiny. Hlavní program měl začít v 13:30, takže jsem měla víc než dost času si to celé projít, zjistit, kde co je, vyfotit zaparkovaná letadla a vytipovat si místo.
Sgt. Wilson’s Army Show
Čekání na letecké ukázky zpestřila nizozemská kapela Sgt. Wilson’s Army Show , která divákům nabídla koncert v duchu 40. a 50. let minulého století. A že to třem dámám a jednomu pánovi šlo a slušelo!
Zahráli krásný koncertní set složený z písní zmíněného období, proložený vtípky a povídáním si s publikem. A jak říkám, moc jim to slušelo, až jsem nedokázala vybrat jen pár fotek a ukážu trošku větší galerii :-)
Mimochodem, celkově jsem nafotila a natočila 472 souborů, pak bylo sakra těžké vybrat si jen pár nej fotek, tak jsem to omezila na 3 snímky na jedno letadlo / vystoupení. Až na pár výjimek jako zrovna Sgt. Wilson’s Army Show, ale uznejte – tak krásné a fotogenické ženy si zasloužily několik fotek navíc, že ano? :-) A video z akce přikládám na konci článku.
Saab JAS-39 Gripen
Hned úvod letecké části programu nabídl opravdovou pecku – průlet dvou stíhaček Saab JAS-39 Gripen. Bomba. Už první průlet byl skvělý – ty nádherné stroje a ten zvuk! A mistrovské umění pilotů, kdy se letadla na pohled skoro dotýkala křídly – to bylo úžasné, už tohle pro mě bylo úchvatným zážitkem samo o sobě.
Následovalo několik dalších průletů tam a zpátky a ten zprava doleva se zapnutou forsáží patří mezi největší zážitky z celé airshow – celkový dojem a zvuk byly opravdu nepopsatelné. Čiré nadšení. I kdyby už nemělo následovat nic dalšího, já už jsem byla šťastná a spokojená :-)
Polikarpov Po-2 Kukuruznik
Po Gripenech následoval jiný slavný stroj – Polikarpov Po-2 Kukuruznik. Němci mu kvůli zvuku motoru přezdívali Nähmaschine (šicí stroj), Sověti pro změnu Kukuruznik (sekáč kukuřice), kterážto přezdívka nakonec pronikla i do jeho názvu.
Právě Polikarpov Po-2 využivaly slavné Noční čarodějnice neboli 46. gardový noční bombardovací letecký pluk (původně 588. NBAP). Jelikož o Nočních čarodějnících vím a mám ráda i stejnojmennou píseň Sabatonu , vidět Kukuruznik potěšilo vlastně dvojnásob.
Bücker 133 Jungmeister G-BUTX
Po Polikarpovu následoval jiný dvouplošník, tentokrát Bücker 133 Jungmeister G-BUTX. Toto letadlo dodnes patří mezi oblíbené veterány a dokáže předvést dechberoucí akrobatické kousky.
Schleicher ASK 21
Akrobatická ukázka na kluzáku nabídla kouzlo jiného druhu. Vidět bezmotorové letadlo, jak na nebi provádí psí kusy, je zážitkem samo o sobě. Vystoupení navíc bylo doprovázeno hudbou, která tomu dodávala zvláštní rozměr. Pravda, když pak hudba byla vypnutá, abychom slyšeli šustot křídel, tak i to mělo něco do sebe. A to nemluvím o tom, že se člověku nechce věřit, že tahle zdánlivě drobná “vážka” má rozpětí křídel úctyhodných 17 metrů.
Hromadný výsadek parašutistů z letadla Antonov An-2
Po kluzáku následovala kulturní vsuvka, kde hlavní roli výjimečně nehrála letadla jako taková. Proběhl totiž hromadný výsadek parašutistů z letadla Antonov An-2 a byla to nádherná podívaná. Kromě seskoku samotného parašutisté předvedli i formaci – viz žebřík na jedné z fotografií.
D.H. 82C Tiger Moth
Tiger Moth je legendárním britským dvouplošníkem z roku 1939. Původně na Den ve vzduchu měly dorazit dva, ale počasí tomu chtělo jinak. Oba letouny byly v letech 2009-2016 zrestaurovány do zcela původního stavu, nyní létají v zbarvení Elementary Flight Training School.
Saab JAS-39 Gripen podruhé
Zatímco první předvedení Gripenů bylo “pouze” v podobě průletů, druhá ukázka již byla dynamická. Display pilot Ivo Kardoš předvedl nádhernou leteckou akrobacii s výkruty a dalšími prvky. Má smysl se opakovat a říkat, že to byla naprostá pecka? :-) Byla, další neskutečný zážitek do pokladnice tohoto dne.
Vystoupení Iva komentoval Honza Tvrdík, pilot The Flying Bulls Aerobatics Team a zároveň i pilot Gripenu. Jeho zasvěcený a skvělý komentář jen podtrhl krásu celé ukázky.
ORBIS AVIA SM-92TE Praga Alfa
SM-92TE Praga Alfa je nový víceúčelový letoun české společnosti PRAGA Avia. Předvedl se na nebi i na zemi, kde ukázal couvání, což není činnost, která by pro letadla byla zrovna typická.
PZL W-3A SOKOL
Ač většina programu byla věnována letadlům, své čestné místo zde měl i vrtulník, a to PZL W-3A Sokol Armády ČR. Obyvatelé Plzně a okolí ho dobře znají – zajišťuje služby letecké záchranky a sídlí na letišti v Líních.
Vím, že vrtulníky patří mezi velmi ovladatelné stoje, ale i tak jsem se nestačila divit, co všechno piloti dokázali předvést. Už jen to, jak moc a kterým směrem byl vrtulník při některých manévrech naklopen – v životě bych neřekla, že to jde. A ono to jde :-) A vypadá to fantasticky!
Beech C45H Expeditor
Beechcraft C45, který se ukázal na Dni ve vzduchu, je skutečná filmová hvězda. V barvách British Airways jste ho mohli zahlédnout ve filmu “Lída Baarová” režiséra Filipa Renče a pravidelně “hraje” i v zahraničních snímcích, a to i v Hollywoodu.
V Plasích se tento krasavec předvedl v barvách US Air Force. Jeho domovským letištěm jsou pražské Letňany.
Akrobatické vystoupení mistra světa Martina Šonky
Po Beechcraftu následoval další z vrcholů dne – akrobatické vystoupení Martina Šonky, mistra světa Red Bull Air Race 2018. Zajímavostí Martinových vystoupení je, že přímo z kabiny komentuje, co se děje a co se chystá předvést, což celé ukázce dodává nový rozměr.
Moc se mi líbila třeba hláška, kdy Martin prohlásil, že teď hodlá předvést “takový sranda prvek” – a předvedl takové zákruty a výkruty a co ja vím, jak se tomu říká, ale vypadalo to skoro až strašidelně, jako kdyby to letadlo snad mělo spadnout, jak se točilo ve vzduchu, a pak to Martin suverénně vybral a pokračoval dál. Klobouk dolů, opravdu bezmezně obdivuji, co on i jeho kolegové piloti dokážou.
A když už jsem u hlášek, tak komentování celé akce rovněž nemělo chybu. Posuďte sami :-)
“Ví on, že má to dopravní letadlo takhle vedle, jo?”
“Neboooj, neboooj, je to mistr, on ví i o té Andule tadyhle vlevo, neboj.”
“Ale ti v tom letadle nahoře to neví, že mají Šonku pod sebou.”
“Tak jim to ani říkat nebudeme, pro jistotu!”
Virník Calidus
Následovala méně tradiční ukázka – do vzduchu se vznesl maličký virník Calidus.
Aero L-159 Alca
Nejen Gripeny je člověk živ – přiletěly i jiné bojové letouny Armády ČR. Tentokrát se jednalo o české víceúčelové lehké letouny Aero L-159 Alca. Dvě letadla předvedla ve vzduchu nádhernou akrobacii a souhru.
The Flying Bulls Aerobatics Team
Program se blížil do velkého finále – do vzduchu se vznesla letka The Flying Bulls Aerobatics Team, nejlepší akrobatická skupina na světě skládající se z českých pilotů. Vedoucím je Stanislav Čejka, na stranách jsou Miroslav Krejčí a Jan Rudzinsky a vzadu již zmíněný Jan Tvrdík.
Společně předvedli neskutečné psí kusy, překrásnou akrobacii i let přímo naproti sobě, kdy se divákům tají dech a piloti v poslední vteřině uhnou stranou. Tento okamžik a pak také paralelní let, kdy jedno letadlo letí těsně pod druhým, podle mě patřily k nejsilnějším momentům vystoupení. Obdivuji mistrovství pilotů i jejich důvěru ke svým kolegům. Ostatně mj. i o důvěře je rozhovor s Honzou Tvrdíkem z roku 2016, kdy byl v týmu teprve krátce.
Milou třešničkou na závěr vystoupení bylo srdíčko, které piloti “nakreslili” přímo na obloze :-)
ATR 72
Dopravní vrtulový letoun ATR 72 v barvách ČSA byl bezkonkurenčně největším letounem, který se v Plasích v rámci akce představil. Původně měl přiletět krátce po třetí hodině, ale zdržel se kvůli pracovním povinnostem: létá na regulérní lince mezi Prahou a Košicemi a cestou do Plas měl zastávku v Praze a pak již prázdný pokračoval na leteckou show.
Zlín Z-142
Skoro na konci se představila formace letadel Zlín Z-142. V rámci své ukázky se piloti snažili srazit balonky vrtulemi, úspěšnost prý byla horší než v sobotu, ale každý povedený zásah byl po zásluze odměněn diváckým potleskem. A jeden sražený balonek se mi povedlo i zachytit na fotce, jupí!
Letov LF-107 Luňák
Úplný závěr letecké části programu patřil akrobacii na celodřevěném historickém kluzáku Letov LF-107 Luňák.
Sgt. Wilson’s Army Show podruhé
Na rozloučenou se na pódiu opět objevila nizozemská kapela Sgt. Wilson’s Army Show a znovu potěšila přítomné krásným vystoupením.
A co vy? Byli jste? Líbilo se vám to? Nebo jste Den ve vzduchu v Plasích vynechali a chystáte se jinam? Napište mi, budu ráda za komentáře :-)