koncerty, reporty, cestování

Pinktober – říjen v růžové, měsíc prevence rakoviny prsu

Pinktober - říjen v růžové, měsíc prevence rakoviny prsu

Pinktober neboli říjen v růžové je projektem, který vznikl již v roce 1985 v USA pod názvem Breast Cancer Awareness Month s cílem prevence rakoviny prsu a podpory žen, jež tato nemoc postihla. Pojďme se spolu na tento projekt podívat podrobněji.

Cílem kampaně je podpora prevence této zákeřné choroby a také seznámení veřejnosti s tím, s čím vším se ženy, které rakovinou prsu onemocněly, musí potýkat. Růžová stužka je tradičním symbolem této akce a stejně tak se jim stala i růžová barva jako taková. Právě odsud pramení označení pinktober, což je spojení anglických slov pink (růžový) a october (říjen) – prostě měsíc v růžové.

Pinktober - říjen v růžové, měsíc prevence rakoviny prsuV Česku touto chorobou onemocní každá osmá až dvanáctá žena. Přestože je to celkem alarmující statistika, naděje pacientek na uzdravení se rok od roku zvyšují – díky rozvoji medicíny, ale především díky včasnému odhalení nemoci – právě díky osvětě a prevenci.

V rámci pinktoberu je hlavní důraz na zmíněnou prevenci v podobě pravidelného samovyšetření i odborného mamografického vyšetření. Mamografické vyšetření je od roku 2002 plně hrazeno pojišťovnami všem ženám starším 45 let.

Pinktober podporují známí umělci i velké firmy

Kampaň podporuje řada firem, umělců a dalších subjektů, díky kterým se konají různé benefiční akce od kulturních po sportovní, jejichž cílem je (nejen) finanční podpora osvěty. Letos Pinktober podpořila například kapela Divokej Bill – 23. října v pražském Hard Rock Café odehraje koncert , jehož celý výtěžek poputuje na podporu centra Mamma HELP, který za myšlenkou říjnu v růžové v Česku stojí a pomáhá v oblasti prevence a v boji s rakovinou prsu v celé České republice.

Do pomoci se zapojil i obchodní řetězec Tesco – v obchodních centrech této značky se můžete setkat s edukátorkami Mamma HELPu nebo nakoupit produkty Go Pink na podporu této organizace či speciální nealko pivo Mamma BEER, první pivo pro ženy s rakovinou prsu. Mezi další partnery a podporovatele patří Erhartova Cukrárna se svými mammakronkami , Hotel Alcron s růžovým menu, Vienna House Angels, Diplomat a mnozí další.

Mezi partnery patří také společnost AVON, která má i vlastní iniciativu AVON za zdravá prsa . Asi nejznámější akcí této společnosti je AVON pochod – 6. června 2020 se uskuteční již podvacáté.

A jak můžete pomoci vy? Třeba tím, že zakoupíte speciálně označené označené výrobky v obchodech Camaïeu, Bellinda, TIMO, Paul Mitchell a dalších. Nebo se stavíte na něco dobrého do zmíněných podniků. A samozřejmě je zde i možnost podpořit Mamma HELP přímo , formou darů. A nejen v průběhu pinktoberu.

Rakovina prsu není jen “výsadou” žen

Přestože je rakovina prsu považována za ženské onemocnění, nevyhýbá se ani mužům. Výskyt této formy rakoviny je u mužů sice více než 100krát vzácnější, ale o to zákeřnější a nebezpečnější tato nemoc pro muže je.

Pinktober | Symbol boje proti rakovině prsu u mužů | Autor: Niki K
Symbol boje proti rakovině prsu u mužů | Autor: Niki K

Nejvíce ohroženou skupinou jsou muži ve věkovém rozmezí 60 až 70 let. Může se ale vyskytnout i u mužů mladších či starších. Stejně jako u žen je i u mužů nejčastějším příznakem bulka v prsu, ale bulka se může objevit i v podpaží. Mezi další příznaky patří vtažení bradavky nebo krvavý výtok z prsu. Ke stanovení diagnózy se též používá mamograf a/nebo ultrazvukové vyšetření.

Existují organizace, které se zaměřují na podporu mužů s tímto onemocněním. Zatímco symbolem boje proti “ženské” rakovině prsu je stužka růžová, symbolem boje proti té “mužské” je stužka dvoubarevná – modrorůžová.

Od roku 2009 je třetí říjnový týden stanoven jako Male Breast Cancer Awareness Week. Je to obdoba tradičního pinktoberu, tedy období zaměřené na osvětu a prevenci spojené s různými tematickými akcemi.

Související příspěvky

Facebook