koncerty, reporty, cestování

MetalFest 2017, den 1: Gotthard, Airbourne a HammerFall

MetalFest 2017: Joacim Cans z HammerFall

MetalFest 2017: Joacim Cans z HammerFall

V roce 2017 se v Plzni konal již osmý ročník slavného festivalu MetalFest. Fanoušci se mohli těšit na takové hvězdy, jako jsou HammerFall, Tarja Turunen, Gotthard, Amaranthe, Korpiklaani, Exodus a další.

První den festivalu, pátek 2. června, nabídl vystoupení kapel Forrest Jump, Dalriada, Neonfly, Sirenia, Firewind nebo Primal Fear. Hlavní večerní program pak patřil Gotthard, Airbourne a HammerFall.

Gotthard

Švýcaři Gotthard v České republice vystupují pravidelně a u fanoušků slaví zasloužený úspěch. Jejich show přinesla energický hardrock založený na dobře zapamatovatelných melodiích a textech, které fanoušci mají tak rádi, a nádherné balady. Zazněly v podstatě všechny známé hity – “Feel What I Feel”, “Remember It’s Me”, “Hush”, “Lift U Up”, “Anytime Anywhere” nebo třeba “Stay With Me”.

Airbourne

Následovala australská skupina Airbourne, kterou mnozí považují za “nové AC/DC”. Návštěvníci Masters of Rock 2011 si možná pamatují, jak Joel O’Keeffe, jeden ze zakladatelů kapely, zpěvák a kytarista v jedné osobě, vylezl po konstrukci pódia úplně nahoru – a hrál a zpíval dál. Popravdě, právě tato epizoda a obavy, zda odtamtud nezahučí, je to jediné, co si z tehdejšího vystoupení Airbourne vůbec pamatuji :-D

Postupem času se Airbourne malinko zklidnili, ale jejich show jsou stále zajímavou, energickou a poutavou podívanou. Joel už možná tolik neleze po konstrukcích, ale jsou i jiné způsoby pobavit publikum. Na MetalFestu se třeba vesele vydal projít se po amfiteátru, došel až k VIP sektoru. Dosud sedící diváci se mezitím zvedali ze svých míst, aby zahlédli odvážného muzikanta :-)

Fanoušky určitě potěšily songy jako “Ready To Rock”, “Runnin’ Wild”, “Rivalry”, “Breakin’ Outta Hell” nebo “Stand Up for Rock ‘n’ Roll”.

V závěru vystoupení se na pódium vyšplhal malý kluk. Okamžitě vyvolal aplaus a nadšení publika – i samotné kapely, když se na chvíli stal “plnoprávným členem” kolektivu :-)

HammerFall

Poslední páteční vystoupení patřilo švédské skupině HammerFall, která, stejně jako oba předcházející kolektivy, je v České republice častým hostem a v místních luzích a hájích značně oblíbená.

Fanoušci, kteří byli na MetalFestu v roce 2010, si pamatují v určitém ohledu unikátní show těchto Švédů. Na velkých obrazovkách v amfiteátru byl tehdy promítán přímý přenos z mistrovství světa v hokeji, a v doprovodu heavy metalu HammerFall Češi získali zlatou medaili.

Tentokrát sice nic natolik unikátního neprobíhalo, ale vystoupení HammerFall po právu patřilo k nejlepším okamžikům festivalu. To, že Švédům to stále hraje naprosto parádně a že do hudební penze rozhodně mají hodně daleko, už stihli předvést během svého únorového koncertu ve Zlíně – a opět dokázali i na MetalFestu.

Setlist sestával z prověřených hitů jako “Let the Hammer Fall”, “Riders of the Storm”, “Blood Bound”, “Any Means Necessary”, “Renegade” nebo “Hearts On Fire”. Nechyběly ani pecky z poslední desky Built To Last a Hammer High.

Skvělá hudba, kytarové riffy, songy, které zní jako opravdové hymny, super nálada – co víc je třeba, aby člověk krásně uzavřel první den festivalu?.. Nádherná tečka za nádherným dnem.

Článek je vložen zpětně dne 5. června 2020 (původně byl psán pro cizojazyčný zpravodajský portál Around Prague ). Měli jsme si užívat druhý den ročníku 2020, žel virus tomu chtěl jinak. Tak si aspoň připomeňme, jak krásný byl MetalFest 2017 :-)

Související příspěvky

Facebook