koncerty, reporty, cestování

MetalFest 2017, den 2: Ensiferum, Amaranthe a Tarja & Sharon

MetalFest 2017: Sharon den Adel a Tarja Turunen

Druhý den festivalu přinesl vystoupení kapel My Pulse, Frantic Amber, Serious Black, The Unity, Septicflesh a Citron. Večer návštěvníky potěšili Ensiferum, Amaranthe a Tarja Turunen a její host Sharon den Adel.

Ensiferum

Finové Ensiferum nebyli na MetalFestu poprvé – hráli zde již v roce 2012. Stejně jako tehdy, i tentokrát energický folk metal v jejich podání pořádně rozparádil publikum, v kotli se rozjelo parádní pogo.

V setlistu, sestávajícím z 12 písní, byly takové songy jako “From Afar”, “One More Magic Potion”, “Token of Time”, “Axe of Judgement” nebo “Warrior Without a War”.

Ensiferum

Amaranthe

Po Ensiferum vystoupila populární švédská skupina Amaranthe. I oni v Česku vystupují často (z posledních akcí – na MetalFestu v roce 2015, na Masters of Rock v roce 2016). Nehledě na trable se zvukem na začátku vystoupení se Švédům hned ze startu povedlo nadchnout publikum – a nepolevit do samotného závěru.

Na kvalitě vystoupení se nepodepsalo ani to, že kapelu nedávno opustil jeden ze zakladatelů a zpěvák Jake E (místo něj s Amaranthe aktuálně koncertuje Nils Molin), ani to, že letecká společnost ztratila zavazadla zpěvačky Elize Ryd, která se musela obejít bez scénických kostýmů.

Set Amaranthe by se směle mohl rovnat plnohodnotnému koncertu. Zaznělo celých 19 písní, včetně hitů jako “The Nexus”, “Amaranthine”, “Call Out My Name”, “Drop Dead Cynical”, “Digital World” nebo novinek “That Song” a “Endlessly”.

Na konci vystoupení na pódium vyšplhaly tři děti z davu. Kapela na to zareagovala moc vřele, zpívali pro ně, hráli pro ně, a malí metalheads si užili svých pět minut slávy :-)

Tarja

Finále sobotního programu patřilo dvěma nádherným ženám – Tarje Turunen a Sharon den Adel (Within Temptation). Tarju si mnozí pamatují jako zpěvačku Nightwish, ale to už je takřka promlčené. Nightwish mají od té doby už druhou zpěvačku Floor Jansen, zatímco Tarja je na úspěšné sólové dráze. V České republice ráda vystupuje nejen na festivalech, ale i na samostatných koncertech – a většinou beznadějně vyprodaných.

Na MetalFestu Tarja, stejně jako Amaranthe, odehrála plnohodnotný setlist – 16 písní. Mezi nimi byly songy jako “No Bitter End”, “Demons In You”, cover písně Muse “Supremacy”, “Undertaker” nebo “Until My Last Breath”. Návratem do éry zmiňovaných Nightwish byl mix Tutankhamen / Ever Dream / The Riddler / Slaying The Dreamer.

V polovině vystoupení se k Tarje přidala Sharon den Adel. Spolu zazpívaly “Angels” (cover songu Within Temptation), “I Walk Alone” a také společný duet vydaný jako singl na podporu alba Hydry, novinky z dílny Within Temptation, – “Paradise (What About Us?)”. Právě “Paradise” lze označit jako jeden z nejlepších okamžiků nejen této show, ale i celého dne (a kdoví, možná i celého festivalu). Když se rozezněly první tóny, celý amfík pomalu doslova bouchnul.

Za jediné mínus společného vystoupení lze považovat je to, že Sharon se účastnila jen tří songů. Z propagace show a společné autogramiády vznikl dojem, že Sharon bude mít o něco větší prostor. I přes tento relativní nedostatek vystoupení Tarji bylo nádherným završením programu druhého dne festivalu.

Článek je vložen zpětně dne 6. června 2020 (původně byl psán pro cizojazyčný zpravodajský portál Around Prague ). Měli jsme si užívat druhý den ročníku 2020, žel virus tomu chtěl jinak. Tak si aspoň připomeňme, jak krásný byl MetalFest 2017 :-)

Související příspěvky

Facebook