koncerty, reporty, cestování

Petrohradské dobrodružství: 10. díl – Lužská obranná linie

Rekonstrukce bitvy: Lužská obranná linie; 10. 07. 2016

10. července 2016 se v ruském městě Luga konala vojensko-historická akce – rekonstrukce bitvy na Lužské obranné linii, jež je často považována za počátek bitvy o Leningrad.

Na akci jsme vyrazily ve dvou – já a Marina, kamarádka, se kterou jsme se docela dlouho znaly online. Během mého pobytu v Petrohradu jsme se několikrát sešly na kafe nebo – jako tentokrát – někam společně vyrazily. Ráno nás čekal vlak do Lugy a pak kousíček pěšky a byly jsme na místě.

Rekonstrukce bitvy se koná každoročně, letos se jednalo o výroční akci – 75 let od zahájení operace skupinou armád Sever ve směrech Pskov – Luga a Ostrov – Novgorod. Ve stejný den Karelská armáda zahájila útok na pozice 7. armády Severní fronty.

Lužská obranná linie je systémem sovětských obranných opevnění o celkové délce cca 300 km. Byla vybudována v červnu až srpnu 1941 na území Leningradské oblasti od Narvského zálivu, podél řek Luga, Mšaga, Šeloň až k Ilmeňskému jezeru. Díky této obranné linii a jejím obráncům se povedlo zdržet postup nepřátelských vojsk k Leningradu o 47 dní.

Rekonstrukce bitvy: Lužská obranná linie; 10. 07. 2016

Rekonstrukce bitvy

Během konání akce se břehy stejnojmenné řeky mění v interaktivní muzeum pod širým nebem. Návštěvníci akce si mohou prohlédnout vystavenou vojenskou techniku, nakouknout do věrně přiblížených střeleckých pozic, stanů zdravotnického praporu nebo radistů.

Na rekonstrukci bitvy se podílí kolem 300 účastníků a musím říct, že odvádí skvělou práci. Byla to krásná podívaná okořeněná nejen vizuální, ale i zvukovou složkou. Když něco bouchlo, tak to byla fakt řacha :-) Po skončení rekonstrukce jsem našla pár nábojnic, ty bohužel musely zůstat v Rusku, neb celkem pochopitelně neprošly letištní kontrolou.

Po celé Lužské obranné linii se nachází řada památníků připomínajících tuto historickou událost. Jak již bylo řečeno, obranná linie značně zdržela postup skupiny armád Sever. Od 10. července, kdy byla zahájena vojenská operace, do 24. srpna, kdy Luga padla, uběhlo 45 dní.

45 dní, které poskytly obráncům čas na zformování nových vojenských jednotek, zlepšení opevnění Leningradu a v neposlední řadě čas na evakuaci obyvatel města. Mezi 29. červnem a 27. srpnem 1941 z Leningradu bylo evakuováno 488 703 lidí. Byla mezi nimi i moje babička, které tenkrát bylo 10-11 let.

Obležení Leningradu (též známé jako blokáda Leningradu) pak začalo 8. září 1941 a skončilo o dlouhých 872 dní později, 27. ledna 1944 (k proražení došlo o něco dříve, 18. ledna). Jednalo se o jednu z nejdelších obléhacích operací v dějinách.

Kousek od Petrohradu, jak se Leningradu říká dnes, se nacházejí i další zajímavá místa spojená s obléháním města:

  • Muzeum Proražení blokády Leningradu – název mluví sám za sebe. Mj. si zde můžete prohlídnout slavné tanky KV-1, KV-1S a další.
  • Nová Ladoga – nachází se zde památník v podobě lodí “Charkov” a “TŠČ-100”, které se podílely na evakuaci obyvatel a zásobování města.

Odkazy: Lužská obranná linie (rus), Obležení Leningradu, Skupina armád Sever

Tank KV-1, muzeum "Proražení blokády Leningradu"
Tank KV-1, muzeum Proražení blokády Leningradu

Související příspěvky

Facebook