koncerty, reporty, cestování

Houby v octovém nálevu – rodinný recept

Ilustrační foto, my jsme na focení nějak neměli čas :-) Zdroj: www.pixabay.com
Ilustrační foto, my jsme na focení nějak neměli čas :-) Zdroj: www.pixabay.com

Nevím, jak jinde, ale v okolí Petrohradu houby rostou parádně, není problém nasbírat plný koš těch nejlepších hřibů, kozáků, klouzků a dalších nádher. Takže tu máme dělbu práce. Brácha a jeho žena houby sbírají, brácha je čistí, sušička suší, pánev smaží, já zavařuji a vařím hřibovou polévku :-) Oba recepty jsou od maminky, léty prověřené a odzkoušené, a jelikož nejsem sysel, podělím se o ně i s vámi :-) tu je první recept:

Zavařované houby

Houby v octovém nálevu – rodinný receptZákladní proporce surovin
— 3 sklenice (o objemu 250 ml) vody
— 1 sklenice octa (6-8 %)
— 2 polévkové lžíce cukru
— 4 čajové lžičky soli
— koření: černý pepř (kuličky), bobkový list – množství dle chutě

Postup zavařování
1. Houby zkontrolujeme, odkrojíme špatné / červivé části, očistíme a dáme vařit do lehce osolené vody. Až se voda začne vařit, sundáme pěnu, stáhneme plamen a necháme cca půl hodiny lehce bublat.

2. Až se houby uvaří, scedíme je, bujón necháme na polévku a stále ještě horké houby dáme do zavařovacích sklenic (asi do 2/3, max. 3/4 objemu; osobně sklenice před použitím raději vyvařuji) a zalijeme nálevem – viz níže.

3. Zatímco se houby pomalu vaří, vezmeme další hrnec, nalijeme do něj vodu dle proporcí na nálev a na malém plameni 15 minut vaříme černý pepř, bobkový list, cukr a sůl. Těsně před koncem přidáme ocet, povaříme pár minut a nálev je hotový.

4. Zalijeme nálevem stále ještě horké, před chvilkou nachystané houby. Naléváme nálev, aby lehce přetékal, zvolna otáčíme sklenici, aby vyšel všechen přebytečný vzduch. Pak bereme víko a rychle zavíráme sklenici, kterou následně otáčíme vzhůru nohama. Kontrolujeme, zda neprotéká, a necháváme v této poloze plně vychladnout, po vychladnutí otáčíme do normální polohy a skladujeme mimo dosah přímého světla. Hotovo :-)

Tip: Pokud se vám, jako se jednou povedlo mně, stane, že nálev nevystačí, poloprázdnou sklenici nezavařujte ani nedolévejte bujónem, mohlo by se stát, že kvůli nedostatku octa praskne nebo se houby jednoduše zkazí.

Náprava je jednoduchá: pokud jsme stihli nalít zbytek nálevu do sklenice, vylijeme ho do prázdné sklenice. Pak uvaříme nový nálev, a až bude hotový, přilijeme ten nedostačující zbytek a povaříme pár minut. Následně zalijeme houby ve sklenici (pokud houby stihly vychladnout, je lepší je znovu krátce povařit), postupujeme dle návodu výše.

Přebytečný nálev můžeme zavařit do prázdné sklenice, před dalším použitím stačí přivést ho k varu a bude opět připravený k zavařování.

Související příspěvky

Facebook