koncerty, reporty, cestování

Zamyšlení | Je 250 Kč za vstupenku moc, nebo málo?

Zamyšlení: Je 250 Kč za vstupenku moc, nebo málo?

Zamyšlení: Je 250 Kč za vstupenku moc, nebo málo?

Otázka, nastíněná v titulku tohoto článku, mi vrtá hlavou už dobré tři týdny. Přesněji řečeno ode Dne ve vzduchu 2019, kdy jsem před i po akci četla na facebookové stránce akce dost, řekněme, spekulativní komentáře.

Dost lidí si totiž stěžovalo, že 250 Kč za vstupenku na tuto akci je moc, že pak někdo z účinkujících odpadne, že je tam pomalu víc kolotočů než letadel atd. No, že někdo odpadne, je holt riziko tohoto typu akcí, kdy větru a dešti neporučíš a nikdo si nevezme na triko, že by se posádce a letadlu něco stalo, když povětrnosti podmínky a bezpečnost zrovna nejdou moc dohromady.

Mě spíš zajímá názor, že 250 Kč je za vstupenku prostě moc. A od té doby mi to vrtá hlavou a přemýšlím: je to fakt moc, nebo málo? Samozřejmě, záleží na akci, účinkujících a dalších faktorech, ale teď zůstanu v kontextu, který tuto otázku původně vyvolal.

Moc, nebo málo? Nebo akorát?

Osobně nelituji ani koruny, pro mě Den ve vzduchu byl naprosto peckovním zážitkem, který jsem si moc užila. A přijde mi, že v dnešní době jsou lidé prostě jen trochu moc rozmazlení. Chápu, ono když jiné podobné akce jsou kolikrát zadarmo, třeba i Dny NATO, kde je toho k vidění víc, nebo BAHNA, tak člověk prostě začíná váhat nad cenou. Na druhou stranu Memorial Air Show, která dle mě nabízí celkem srovnatelný program, je letos dokonce o něco dražší (300 Kč / dospělý).

Dle mě je to tak: kvalitní zábava prostě něco stojí. A co si vůbec lze v dnešní době pořídit za ~250 Kč? Vstupenku na koncert méně známé české kapely, jídlo pro dva v mekáči nebo třeba jedno jídlo v podniku někde v Praze. Nebo 3,5 hodiny podívané, kterou jen tak nezažijete.

A letecké dny rozhodně nejsou levný špás. Utkvěla mi v hlavě jedna informace, která zazněla během komentování vystoupení Gripenu. Honza Tvrdík, pilot The Flying Bulls Aerobatics Team a právě Gripenu, tehdy řekl, že jeden Gripen během desetiminutové ukázky spálí cca 2500-3000 litrů paliva. Litr paliva ke dnešnímu dni přijde na 32-33 Kč. Pojďme si to spočítat.

2500 x 33 = 82 500 Kč

Trocha jednoduché matematiky a voilá – jen položka “palivo” během jedné ukázky jedné stíhačky spolkne minimálně 82,5 tis. Kč. Pro připomenutí: ukázka průletů sice byla kratší, ale účastnily se jí dvě stíhačky, dynamická ukázka měla dle rozvrhu 9 minut. A to se pořád bavíme jen o samotných ukázkách, ono také ta letadla musela absolvovat cestu z Čáslavi do Plas, což je zhruba desetiminutový let dlouhý ~145 km, a zpět. Zbytek si spočítejte sami. A to jsme pořád jen u paliva a malinké části programu.

A nějak se ty náklady zaplatit musí, a z fleku mě napadají tři možnosti: prodej vstupenek, sponzoring, dotace.

Tak jak?

Jak už jsem zmínila – kvalitní zábava něco stojí. A jestli lidé chtějí, aby bylo na co koukat i nadále, a tím pádem aby vycházely finance na to, aby to organizátoři mohli zajistit, tak se to holt někde projeví – buď budou vstupenky, nebo různí sponzoři a i ty kolotoče (mimochodem, moc jich nebylo, spíš bych naopak čekala víc, když na akci byla spousta rodin s dětmi), nebo obojí. Takže ne, nemyslím si, že by 250 Kč za vstupenku bylo moc, minimálně ne v tomto kontextu.

A co si myslíte vy? Je to podle vás adekvátní cena?

Související příspěvky

Facebook