Domácí dýňový sirup

Dýně je neodmyslitelnou součástí podzimu – krásně prozáří interiér i exteriér jako dekorace a báječně si na ni pochutnáte. Pořídili jsme si klasickou mexickou dýni, žádnou hokaido. A vystačila nám na polévku, koláč, zapékání i sirup. Dávám si ho do kafe (mňam!), ale stejně tak se hodí do čaje, do těsta při pečení atd.

Ingredience
1 díl vody
1 díl cukru
dýňové pyré
koření (skořice, zázvor, muškát, …)

1. Jako první si připravíme dýňové pyré. Je to snadné: dýni nakrájíme na stejně velké kousky, odstraníme semínka, vyložíme na plech a zapékáme při teplotě 180 °C cca 40 minut (v závislosti na tloušťce kousků) – dokud nezměkne. Necháme vychladnout, odstraníme slupku a rozmixujeme – hotovo.

2. Mezitím do rendlíku či hrnce nalijeme vodu – v našem případě to byla menší sklenička a půl, cca 500 ml. Do vody nasypeme cukr (lze použít i hnědý), taky skleničku a půl, a sem tam zamícháme na menším plameni, dokud se cukr nerozpustí.

3. Přidáme koření – dle chutí, výtečně se hodí například skořice, zázvor (mletý i čerstvý), vanilka, citrónová kůra, muškát. Nám stačily první čtyři druhy – 1,5 lžičky skořice, zhruba stejně tolik zázvoru (čerstvého, najemno nastrouhaného), půlka sáčku vanilkového cukru (dodala jemný šmrnc), asi půl lžičky citronové kůry. Volba koření i jeho množství je čistě na vás, na tom, co máte rádi, co vám chutná.

4. Přidáme pyré – na zmíněný objem zhruba 4 polévkové lžíce. Obecně platí – čím víc dýně, tím výraznější chuť i barva, takže opět záleží na preferencích – někdo má rád intenzivní chuť a aroma, někdo naopak preferuje spíš lehčí nádech. Pozor – nepřivádíme k varu! Jenom lehce povaříme cca 10 minut.

5. Sirup přecedíme a nalijeme do sklenice, skladujeme v chladu. Výsledná barva závisí nejen na množství dýně, ale i na cukru – hnědý cukr dodá sytější odstín. Po odstátí ve spodní části sklenice zůstane usazenina – vůbec není na závadu, žádný strach, jsou to jen mrňavé částečky dýně a případně koření, které sítko nedokázalo zachytit.

Dobrou chuť! :-)

P.S.: Zbytek pyré padl na dýňový koláč, kam jsme dali i trochu rozmixované čerstvé dýně a naopak, oproti receptu, tentokráte vynechali jablko. A takový krasavec se povedl!

Napsat komentář

four × 1 =