koncerty, reporty, cestování

Domácí dýňový sirup – dobrota nejen do kafe

Domácí dýňový sirup — dobrota nejen do kafe | Freeze

Domácí dýňový sirup — dobrota nejen do kafe | Freeze

Milujete pumpkin spice latte stejně jako já? A chcete si ho dopřát i doma? Tak přípravu kávy sice nechám na vás, ale podělím se o recept na domácí dýňový sirup, který můžete využít nejen jako přísadu do kafe.

Domácí dýňový sirup

Domácí dýňový sirup

  • 1 díl vody
  • 1 díl cukru
  • 6 lžic dýňového pyré
  • koření
  1. Jako první si připravíme dýňové pyré. Je to snadné: dýni nakrájíme na stejně velké kousky, odstraníme semínka, vyložíme na plech a zapékáme při teplotě 180 °C cca 40 minut (v závislosti na tloušťce kousků) – dokud nezměkne. Necháme vychladnout, odstraníme slupku a rozmixujeme – hotovo.

  2. Do rendlíku či hrnce nalijeme vodu – v našem případě to byla menší sklenička a půl, cca 500 ml. Do vody nasypeme cukr (lze použít i hnědý), také skleničku a půl, a sem tam zamícháme na menším plameni, dokud se cukr nerozpustí. (Uznávám, cukru je poměrně dost, ale – děláme přece sirup, no ne? A ten musí mít hustší konzistenci :-)).

  3. Přidáme koření – dle chuti, výtečně se hodí například skořice, zázvor (mletý i čerstvý), vanilka, citrónová kůra, muškát. Nám stačily první čtyři druhy – 1,5 lžičky skořice, zhruba stejně tolik zázvoru (čerstvého, najemno nastrouhaného), půlka sáčku vanilkového cukru (dodala jemný šmrnc), asi půl lžičky citronové kůry. Volba koření i jeho množství je čistě na vás, na tom, co máte rádi, co vám chutná.

  4. Přidáme pyré – na zmíněný objem zhruba 6 polévkových lžic. Obecně platí – čím víc dýně, tím výraznější chuť i barva, takže opět záleží na preferencích – někdo má rád intenzivní chuť a aroma, někdo naopak preferuje spíš lehčí nádech. Pozor – nepřivádíme k varu! Jenom lehce povaříme cca 10 minut.

  5. Sirup přecedíme a nalijeme do sklenice, skladujeme v chladu. Výsledná barva závisí nejen na množství dýně, ale i na cukru – hnědý cukr dodá sytější odstín. Po odstátí ve spodní části sklenice zůstane usazenina – vůbec není na závadu, žádný strach, jsou to jen mrňavé částečky dýně a případně koření, které sítko nedokázalo zachytit.

Dobrou chuť! :-)

P.S.: Zbytek pyré padl na dýňový koláč (kam mimochodem úplně klidně může putovat i přecezená dýně – to, co zbylo v cedníku v bodě 5), kam jsme dali i trochu rozmixované čerstvé dýně a naopak, oproti receptu, tentokráte vynechali jablko. A takový krasavec se povedl!

Domácí dýňový koláč - dobrota nejen ke kafi | FreeZe

Domácí dýňový sirup — dobrota nejen do kafe | Freeze

Související příspěvky

Facebook