koncerty, reporty, cestování

Jak začít běhat – a opravdu u toho vydržet

Jak začít běhat: boty Kalenji Run One

Jak začít běhat: boty Kalenji Run One

Já a běhání? Na škole těžký průšvih a výsledky, které jsou naštěstí promlčené. Další pokusy? Ehm, to také radši necháme bez komentáře, i když přese všechno mě to k běhání táhlo. A v roce 2016 se mi definitivně povedlo začít tak, že se mě to drží dodnes. Jak?

C25K

Jak začít běhat: C25KAplikace, potažmo program, C25K  je alfa i omega mého běhání. Aplikace C25K  (couch to 5 km – z pohovky na 5 km) člověka pozvolna provede od úplného začátku (střídání 1 minuty běhu s chůzí) až k cíli – uběhnutí 5 km.

A v tom je právě to kouzlo: nepřepálíte start (asi to známe všichni, ten pocit “já to dám”, hrr do toho a pak pocit zcela opačný – “sakra, já chcípnu, vše mě bolí”) a postupně, plynule si zlepšujete vytrvalost, výkon.

První týden je postaven na střídání 1 minuty běhu a 1,5 minuty chůze – celkem 8krát. A jestli si myslíte, že je to brnkačka, že minutový interval přece zvládne každý, tak ne, brnkačka to fakt není, rozhodně ne pro ty, co začínají “z pohovky”. Prvních pár týdnů jsem nevěděla, co mi nestačí víc, zda nohy (hlavně lýtka), nebo plíce.

S každým dalším týdnem se náročnost stupňuje. V druhém týdnu tak běžce čeká střídání 1,5 minuty běhu a 2 minut chůze (6krát), ve třetím střídání 1,5 minuty běhu, 2 minut chůze, 3 minut běhu a 2,5 minuty chůze (celkem 2krát) atd. V pátém týdnu už běháte 5, potažmo 8 minut v kuse. A v devátém týdnu by měla padnout vytoužená meta v podobě uběhnutých 5 km.

Výhodou aplikace je, že vše oznamuje: zahajte warm up, běžte, přejděte na chůzi, běžte… zahajte cool down. Nemusíte si nic hlídat, stopovat, kontrolovat, aplikace to udělá za vás.

Výsledek? Světe, div se, FreeZe fakt začala běhat a dokonce ji to i baví.

Runtastic

Jak začít běhat: Runtastic AppRuntastic  je druhá aplikace, která je pro mě tak trochu must have. Pokud netoužíte po srovnání, zaznamenaní trasy, její délky, času a dalších údajích, tak se bez toho dá v pohodě obejít. Ale já mám tyhle statistiky a přehledy ráda, člověk aspoň vidí, jak se mu daří, jaké pokroky dělá.

Pravda, podobných aplikací je víc, namátkou zmíním Endomondo , kterou jsem také používala. Žel mě pak začala zlobit, padat (a kvůli tomu logicky nebyly zaznamenány výsledky), a tak jsem zvolila právě Runtastic. Nicméně Endomondo rozhodně mohu doporučit, jedná se o dobrou aplikaci s hodně šikovnými záznamy, v něčem dokonce lepšími než u Runtastic. Nakonec je to hlavně spíš o tom, která aplikace vám sedne víc.

Pozor: zaznamenávání trasy může zlobit, když se spoléháte jen na GPS signál. Zapnutí dat spolehlivě řeší tento problém.

Jak začít běhat: Runtastic

Technika běhání

Chytré aplikace jsou fajn, správně nasměrují vaši snahu, ale základem je pár spíše technických záležitostí. O technice došlapu, dýchání a podobných věcech toho byla napsána spousta, přesto neuškodí zopakovat si to nejdůležitější. Ještě si živě pamatuji, jak jsem svého času googlila odpovědi na některé otázky a ptala se zkušenějších kamarádů-běžců.

Dýchání

Rozhodně je lepší dýchat takzvaně do břicha. Doporučuje se dýchat nosem, ale bez mučení se přiznávám – nosem to po chvíli nedávám, abych to udýchala, musím pusou a svět se mi kvůli tomu neboří.

Co se týče rytmu nádech-výdech, tu se názory liší. Někde se doporučuje nádech na 2 kroky a výdech na 3 kroky, jinde přesně naopak – nádech na 3 kroky, výdech na 2 kroky. Narazila jsem i na doporučení, že výdech by měl být 2krát delší než nádech. Osobně dýchám v rytmu 2/3 – 2 kroky na nádech a 3 kroky na výdech.

Jak začít běhat: Kalenji Run One

Došlap

Došlapovat by se mělo pod sebe, žádný výkop někam dopředu, naopak – opravdu hezky pod sebe. A nejlépe na střed chodidla.

Postoj

Při běhu byste měli dodržovat vzpřímený postoj, přípustný je lehký náklon dopředu, hlava a trup zůstávají v jedné ose. Ramena by měla být uvolněná. Ruce hrají poměrně výraznou roli – pomáhají při pohybu; jsou uhnuté v lokti do úhlu zhruba 45 stupňů, dlaně lehce sevřené (osobně v jedné většinou mívám sevřený telefon se spuštěnými aplikacemi, jež zmiňuji výše). Běh by měl být plynulý, žádné prudké roztodivné pohyby, žádná divočina.

Výbava

Zjistila jsem, že žádné extra vybavení nepotřebuji, pro úplný začátek mi stačily obyčejné kecky, kraťasy a tričko. Postupem času jsem přesedlala na běžecké věci. A pak zjistila, že jsou všechny z Decathlonu :-D No, proč ne, koneckonců. Hodně muziky za málo peněz – na kvalitu věcí a jejich funkčnost si opravdu nemůžu stěžovat.

A co je moje minimum?

  • Botasky Run One , běhám v nich a kolikrát je čapnu i na běžné nošení. Lehké, prodyšné, pruží, fakt super.
  • Kalhoty Run Dry . Legíny moc nemusím, takže tohle byla ideální volba. Lehoučké, hodně příjemné na dotek a svému účelu slouží dokonale.
  • Tričko Run Dry  (s krátkým rukávem). Lehké, prodyšné, příjemné – co víc si přát?
  • Tričko Run Warm  (s dlouhým rukávem). Musím říct, že to “warm” fakt sedí – dle oficiálních údajů triko bylo testováno při teplotách 4-7 °C, já osobně jsem v něm (jen v něm, nic pod ním a žádná mikina) běhala při teplotě 5-6 °C a bylo mi teplo.

Jak začít běhat: triko Run Warm

Plánuji dokoupit nějaké ty běžecké kalhoty do chladnějšího počasí (na podzim jsem si vystačila s tepláky) a možná pár dalších věcí.

Pár rad na závěr

Nehroťte to. Akorát to přepálíte a příště se nejspíš nehecnete vyrazit znovu. Když to nejde, tak to prostě nejde – a půjde to příště. Také mívám dny, kdy to jde samo a po příkazu “Start walking” (“Přejděte na chůzi”) mám pocit, že bych ještě běžela a běžela, a naopak dny, kdy to zkrátka nejde a na tu chůzi přejdu o kus dřív, než bych měla.

Jinak je dobré alespoň ze začátku běhat stejnou trasu – ten pocit, kdy ještě před pár dny jste končili kus před tamtím mostem a dnes ho na finiši necháváte za sebou, protože jste rychlejší, vytrvalejší, jde vám to líp, je moc fajn. A je to krásně motivující.

Tak popadněte kecky a šup ven ;-)

Související příspěvky

Facebook