koncerty, reporty, cestování

Movember – listopad ve znamení péče o mužské zdraví

Movember – listopad ve znamení péče o mužské zdraví
Movember – listopad ve znamení péče o mužské zdraví

Svůj vlastní měsíc věnovaný vážné nemoci a její prevenci mají nejen ženy (#pinktober), ale i muži. Movember má za cíl zvýšit povědomí o zdraví mužů a nabídnout osvětu o ryze mužských onemocněních.

Movember je spojením slov moustache (knír jakožto typicky mužský znak) a november (listopad). Záštitu této akci poskytuje stejnojmenná nadace Movember. Cílem celosvětové akce a nadace je zvýšení povědomí o mužských nemocech, především o rakovině varlat a rakovině prostaty. V posledních letech spektrum témat bylo rozšířeno o psychické problémy a prevenci sebevražd.

Původní nápad vznikl v roce 2003 v daleké Austrálii. Kamarádi Travis Garone a Luke Slattery se sešli u pivka a žertovali, zda by se něco takového jako knír mohlo zase stát žhavým módním trendem. Inspirováni příběhem matky jednoho z jejich kamarádů, která rozjela sbírku na podporu žen s rakovinou prsu, se rozhodli, že spustí kampaň zaměřenou na mužské zdraví a rakovinu prostaty, jejímž poznávacím znamením bude právě knír.

Sestavili pravidla Movemberu, které platí dodnes, navrhli první logo a rozeslali spoustu mailů s výzvou k účasti, na kterou nakonec kývlo 30 chlapů. Akce a kníry měly úspěch, a proto v roce 2004 byl vytvořen oficiální koncept. Adam Garone registroval společnost a vytvořil webové stránky, Justin Coghlan spustil kampaň. O dva roky později, v roce 2006, byla založena nadace Movember Foundation.

Movember v Česku

V průběhu následujících let se kampaň rozrůstala a získala vskutku mezinárodní rozměr. Český nadační fond Muži proti rakovině spolupracuje s Movemberem od roku 2012.

Dle statistik muži umírají v průměru o 6 let dříve než ženy, a to často z důvodů, kterým by se dalo předejit, a právě na některé z nich se Movember zaměřuje. Česká republika patří na 7. místo celosvětového žebříčku ve výskytu rakoviny varlat, která je nejčastěji diagnostikovanou formu rakoviny u mužů od 20 do 40 let. Několika tisícům mužů ročně je diagnostikována rakovina prostaty, mnozí na ni zemřou.

Důležité je i duševní zdraví. Jeden ze čtyř mužů se ve svém životě setká s psychickými problémy, ať už “samostatně”, nebo v důsledku boje s rakovinou.

 Movember: I váš knír může pomoci ke změně. | Zdroj: PMDP a.s.
Movember: I váš knír může pomoci ke změně. | Zdroj: PMDP a.s.

Jak to funguje

Movember funguje na principu vybírání finančního příspěvku mezi přáteli, společnostmi i sponzory. Vybraný příspěvek pak putuje na konto nadace. Přispět lze na pomoc konkrétnímu člověku, skupině osob nebo ve formě obecného daru, jež se použije na výzkum a boj proti rakovině a na osvětu v oblasti zmíněných témat.

Vybrat příspěvek nebo pomoct lze více způsoby: registrovat se na oficiálních stránkách a nechat si narůst knír ; zúčastnit se běhu Run for Movember ; přispět finančně ; šířit osvětu; zorganizovat vlastní akci a věnovat výtěžek nadaci; atd.

Akci podporují nejen jednotlivci, ale i velké firmy a podniky. Namátkou lze zmínit Alzu nebo dopravní podniky v Hradci Králové , Karlových Varech, Liberci, Olomouci, Ostravě , Pardubicích, Plzni , Praze a Ústí nad Labem .

Související příspěvky

Facebook