koncerty, reporty, cestování

Pomoc za časů koronaviru: 5 tipů, jak můžete pomoct i vy

Pomoc za časů koronaviru: 5 tipů, jak můžete pomoct i vy | Zdroj: Gerd Altmann z Pixabay

Situace v České republice i ve světě je kvůli koronaviru poněkud komplikovaná. Týká se nás všech, ať už epidemiologicky, nebo ekonomicky. A ekonomicky pro někoho může být likvidační. Přináším 5 tipů, jak lze pomoct těm, kteří se kvůli COVID-19 a nucené karanténě ocitli ve svízelné situaci.

1 – Roušky

Téma roušek už je natolik omleté, že pomalu ani není nutné ho zmiňovat. Chraňte sebe, chraňte ostatní. Možností pomoct je v “rouškovém oboru” dost – můžeme roušky šít, nabídnout je stařičkému sousedovi, odvézt je do nemocnic atd.

A když už jsme u těch nemocnic a doktorů, tak bych chtěla zmínit projekt, který, jak jeho název napovídá, přináší Energii lékařům – energetické balíčky pro ty, kteří stávající situaci odnášejí nejvíc a jedou nadoraz.

2 – Pomoc potřebným ve svém okolí

Asi každý máme v okolí někoho, kdo patří do rizikové skupiny nebo potřebuje pomoc z jiného důvodu. Ať už se jedná o vlastní prarodiče, postarší sousedy nebo třeba maminku-samoživitelku či indisponovaného pejskaře. I zde je bezpočet možností, jak lze pomoct: třeba donést nákup, dojít vyzvednout léky, vyvenčit pejska.

3 – Dobrovolnictví

Tady asi také není třeba nic moc rozvádět. V podstatě tento bod úzce souvisí s tím předchozím, zatímco ten předchozí je spíše v sousedském formátu, v tomto bodě narážím na koordinované aktivity, třeba v rámci nějaké organizace – zmíním aspoň jednu za všechny, a to Červený kříž , ale je jich samozřejmě mnohem více.

4 – Pomoc malým podnikatelům

O velké řetězce a firmy se nebojím, ty to zvládnou, ale co malé společnosti a drobní živnostníci? Osobně mám kamarádku, která provozuje bar v Praze, takže z první ruky vím, jak je pro takové podniky stávající situace těžká. Podobně to mají skoro všichni, kteří závisí na klientech – krom podniků jsou to kadeřnice, kosmetičky, různé wellness a spa zařízení a mnozí, mnozí další.

Jak je můžeme podpořit? I tady platí, že možností je více, od těch bezúplatných po ty placené.

Znáte někoho šikovného a už dlouho ho chcete doporučit ostatním nebo napsat recenzi? Teď je ten správný čas se rozhoupat a začít konat: sdílet odkaz na stránku či profil, “lajkovat”, dát do kupy onu recenzi, prostě udělat dotyčné osobě promo v rámci svých možností. Až ta nucená izolace skončí, tato pomoc přinese své ovoce.

Podporovat se samozřejmě dá i finančně. Co takhle předplatit si permanentku na časy “po koronaviru”? Nebo pořídit si poukaz (a třeba ho někomu věnovat jako dárek, takže potěšíte de facto dvakrát)? Nebo objednat si jídlo domů z oblíbené restaurace, pokud to jde? Ano, nevynahradí to plnohodnotný provoz, ale rozhodně pomůže překlepnout nejhorší období.

5 – Pomoc hudebníkům a jiným umělcům

A jelikož jsem holka metalová, samozřejmě nemůžu vynechat kapely a jejich trable. Mnozí z nich museli zrušit turné, a i když některé termíny se dají přeplánovat, některé ztráty už se nedají nahradit, například náklady na výrobu tour triček nebo pronájem autobusu, a navíc to stejně neřeší situaci “teď a tady”.

Problémy v souvislosti se zrušením turné mají třeba Visions of Atlantis, kteří museli zrušit severoamerické turné. Podobně jsou na tom Seven Spires a mnozí další. Konkrétně tyto dvě kapely založily i kampaně na webu GoFundMe (Visions of Atlantis zde a Seven Spires zde ), ale podobné akce mají i jiní hudebníci (namátkou Insomnium , kteří shodou okolností jeli stejné turné se Seven Spires).

Samozřejmě tzv. donate není zdaleka jediná možnost podpory. Jestli už delší dobu zvažujete, že by bylo fajn si konečně koupit tričko své oblíbené kapely nebo doplnit si sbírku cédéček, tak právě je ta nejlepší chvíle pro nákup. Vy si uděláte radost, kapela bude mít radost, win-win, ne? :-)

Problémy mají i divadla, různé akce, umělci napříč obory. V těžké situaci je třeba i slavný Blavicon (podrobné oznámení včetně informací o možnostech podpory si můžete přečíst zde ) a mnozí další. Některé akce letos vůbec neproběhnou, například Den ve vzduchu, který se mi loni tolik líbil, a to je samosebou také rána pro pořadatele. I tu se určitě najdou způsoby, jak pomoct, třeba zrovna Blavicon nabízí možnost, že nebudete chtít vrátit peníze za vstupenky, budete chtít vrátit jen část, nebo sice budete chtít je vrátit, ale nespěcháte; i rozložení nákladů na delší časové období může být rozhodující.

Závěrem

Zmíněnými tipy to nekončí, je bezpočet cest, jak pomoct ostatním vzniklou situaci překonat. Vlídným slovem, skutkem, darem, jakkoliv. Tak buďme si vzájemně oporou a #spolutozvládneme.


Název příspěvku (“pomoc za časů koronaviru”) odkazuje na slavný román “Láska za časů cholery Gabriela Garcíi Márqueze, který se v roce 2007 dočkal také filmové adaptace.

Související příspěvky

Facebook